Askerlik Borçlanması Yaparsam Emeklilik Yaşım Değişir mi?

Askerlik Borçlanması Yaparsam Emeklilik Yaşım Değişir mi?

askerlik-borclanmasi-sartlari-1Askerlik Borçlanması erkek çalışanlara büyük avantajlar sağlayan bir uygulamadır. Sigortalı olarak çalışan erkekler askerliklerini ister sigorta başlangıcından önce, isterlerse de sonra yapsınlar istedikleri kadar Askerlik Borçlanması yaparak emeklilik tarihlerini öne çekebilirler.

Askerlik Borçlanması emeklilik yaşını ve emeklilik başlangıcını direkt olarak etkileyen bir uygulamadır.

Sigortalı erkekler askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını arttırabilir. Askerlik borçlanması emeklilik tahsis işlemlerinde prim gün sayısına etki eder. Kişinin emekli olabilmek için yaşını doldurduğu halde prim gün sayısının eksik olduğu durumlarda askerlik süresinin tamamı ya da prim gün sayısı kadar gereken süresi borçlanılabilir.

Ayrıca askerlik yaptığı tarihe kadar herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışması olamayanların da ilk sigortaya başladığı tarihten itibaren askerlik yaptığı süre kadar sosyal güvenlik sistemine girişi geriye çekilir. Dolayısıyla normal askerlik süresinin 15 ay yeni sistemle de 12 ay olduğu düşünülürse işe giriş tarihinin 15 ay öncesine çekilmesi de mümkün olmaktadır.

Askerlik borçlanma işleminde borçlandırılan sürenin karşılığı olan gün sayısı sigortalının prim ödeme gün sayısına eklenir.

Örneğin: 01.01.1984 tarihinde ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir sigortalı 1976–1977 yılları arasında 20 ay askerlik yapmış ve bu sürenin tamamını borçlanmıştır.

Bu kişinin sigortalılık başlangıç tarihi ne olur? 

Örnekteki sigortalı, askerlik görevini yaptıktan sonra sigortalı olarak çalışmaya başladığı için, askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini değiştirecektir.  Sigortalılık başlangıcı ilk giriş tarihinden borçlanma yaptığı süre kadar geriye götürülecektir.

Böylece bu kişinin sigorta başlangıç tarihi 01.05.1982 tarihi olacaktır.

( Dikkat edilmesi gereken sigortalılık başlangıç tarihi askere gittiği 1976 yılı değil ilk sigortalı olduğu tarihten geriye doğru çekilir. İlk sigortalılık tarihi 01.01.1984 den 20 ay öncesine gidildiğinde 600 gün yapar. Bu tarihte 01.05.1982 tarihine dek olur.)

Bu kişinin emeklilik hesaplaması 01.05.1982 tarihine göre yapılacaktır.

Borçlanılan süreler her yıl 360 gün hesabıyla sigortalılık süresine eklenir.

Borçlanma sonunda aylık bağlanmaya hak kazanılması durumunda, borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet dedi ki:

    18.06.1961 doğumluyum ssk girişim 01.01.1996 5753 gün pirimim var 18 ay askerlik borçlanması yaparsam hangi tarihte emekli olurum

BİR YORUM YAZ