Borçlanma Yapılan Süreler Hangi Sigortalılığa Sayılır?

Borçlanma Yapılan Süreler Hangi Sigortalılığa Sayılır?

askerlik-borclanmasi-sartlari-1Askerlik Borçlanması Yapılan Süreler Hangi Sigortalılığa Sayılır?

Askerli borçlanması erkek çalışanların emeklilik için gereken prim gün sayısının tamamlanması gerekli olduğu durumlarda başvurdukları bir haktır. Askerlik borçlanması prim gün sayısının tamamlanmasında ve sigorta başlangıcının öne çekilmesinde çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bu avantajlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar isterlerse askerlik süresinin tamamını, isterlerse de prim günlerinin dolması için gerekli olan süreyi borçlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Yapılan Süreler Hangi Sigortalılığa Sayılır? Bu durum borçlanmanın yapıldığı duruma göre değişiklik göstermektedir.

1. Sigortalılık Esnasında Yapılan Borçlanmalar 

4/c sigortalılarının personel kanunlarına göre aldıkları aylıksız izin süreleri, seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri borçlanmaları halinde bu süreler hangi sigortalılık halindeyken olursa olsun 4/c sigortalılık süresi olarak sayılıyor.

Bunun dışında;

• Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri,

• Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri,

• Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri,

• Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

• Grev ve lokavtta geçen süreleri,

• Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri,

• Sigortalı olmaksızın, 8/4/1929 tarihli ve 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna göre yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmî öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı,

Borçlanmaları durumunda ise bu süreler borçlanma başvuru tarihinde tabi oldukları sigortalılık statüsünde geçmiş sayılır.

2. Sigortalılığın Bitmesinden Sonra Yapılacak Borçlanmalar

Yine aynı hallerdeki süreler için bu kez sigortalılığın bitmesinden sonra yapılacak borçlanmaları durumunda ise bu süreler borçlanma başvuru tarihinden önce tabi oldukları son sigortalılık statüsünde geçmiş sayılır. 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılığı devam eden eski Tarım SSK sigortalılarından daha SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı kapsamında sigortalılığı bulunanların 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesi kapsamında borçlanacakları süreleri 4/a sigortalılığı kapsamında sayılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ