Bağkur Maaş Hesaplama

Bağkur Maaş Hesaplama

Bağkur, SGK çatısı altına girdiğinde, Bağkur sigortalılar 4/B’ ye tabi sigortalılar olarak anılmaya başladı. Bağkur ‘a bağlı sigortalılar tüm resmi işlemlerini artık SGK internet sitesi üzerinden ve e-devletten şifresiz olarak yapabiliyorlar. E-devlet ve SGK internet sitesinden birçok sorgulama yapılabiliyor. Bu sorgulamalar arasında Bağkur Maaş Hesaplama ve Bağkur Emeklilik Maaşı Hesaplama geliyor. Yıllarca kuruma prim ödeyen esnaf, çiftçi emekliliği hak ettiğinde ne kadar aylık alacağını merak ediyor. Bağkur Maaş Hesaplamak isterseniz SGK sitesine veya e-devlet sitesine giriş yaparak TC Kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

Bağkur Emekli Maaşları aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda elde edilen tutardan ödenir.

Ortalama aylık kazanç, sigortalının her yıla ait prime esas kazancının, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının, itibarî hizmet süresi ile fiilî hizmet süresi zammı hariç toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır.

Bağkur emekli aylığını online hesaplarken çıkan değerde, aylığınız 4/B sisteminde kayıtlı olan hizmetinize göre o günün tarihi dikkate alınarak yaklaşık olarak hesaplanmaktadır. Ancak asıl aylık talebinde, hizmetler ve kayıtlar incelendikten sonra çıkan hesaplama dikkate alınır. Online olarak hesaplanmış aylık resmi evrak olarak kullanılamaz.

Online sorgulama esnasında hizmet bilgileri kurallara uygun olarak girilmelidir. Aksi halde aylık doğru olarak hesaplanamaz.

SGK internet sitesinde 5400 günden az kayıtlı hizmeti bulunan kişiler için aylık hesaplanamaz. Bu platformda aylığınızın hesaplanması, aylığı hak ettiğiniz anlamına gelmez. Esas olan SGK kayıtlarıdır.

Bağkur Maaş Hesaplama için tıklayınız.

 


Bir önceki yazımız olan Muhtaçlık aylığı yönetmeliği değişti başlıklı makalemizde Kimler muhtaçlık Aylığı Alabilir, kimsesiz aylığ ve muhtaçlık aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ