Bağkur Maaş Hesaplama

Bağkur Maaş Hesaplama

bagkur-Bağkur (4/B) mensubu olan esnaf, sanatkar, çiftçi ve kendi işini yapan çalışanlar SGK çatısı altında olsalar da farklı prosedürlere tabiler. Bağkur’luların prim miktarları, emeklilik için yeterli gün sayıları, emeklilik yaşı şartları Emekli Sandığı ve SSK çalışanlarına göre daha farklı değerlendiriliyor. Bağkur Maaş Hesaplaması da belli hükümlere göre belirleniyor. Bağkur primlerini düzenli olarak ödeyen mükellefler de zamanı geldiğinde ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor. Bu nedenle Bağkur maaş hesaplama ile tahmini olarak ne kadar maaş alacaklarını öğrenmeye çalışıyorlar. Bağkur’lunun ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda emekli aylığı miktarı bulunmaktadır.

Bağkur emekli maaşı hesaplamasında ortalama aylık kazanç, sigortalının her yıla ait prime esas kazancının, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl artan güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının, itibarî hizmet süresi ile fiilî hizmet süresi zammı hariç toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır.

Aylık bağlama oranı, sigortalının malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanır. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90’ı geçemez. 28 inci maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarına göre aylığa hak kazanan sigortalılar için hesaplanacak aylık bağlama oranı, prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olanlar için çalışma gücü kayıp oranının 9000 gün prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan rakamın % 60’a bölünmesi suretiyle hesaplanan gün sayısına göre, % 50’yi geçmemek üzere üçüncü fıkra uyarınca tespit edilen orandır. Prim ödeme gün sayısı 9000 günden fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısına göre aylık bağlama oranı belirlenir. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için bu fıkrada geçen 9000 prim gün sayısı 7200 gün, % 50 oranı da % 40 olarak uygulanır.

Bağkur Emekli Maaş Sorgulaması Yapmak için Tıklayınız. 


Bir önceki yazımız olan Muhtaçlık aylığı yönetmeliği değişti başlıklı makalemizde Kimler muhtaçlık Aylığı Alabilir, kimsesiz aylığ ve muhtaçlık aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ