Banka çalışanlarına 500 milyon TL dağıtılacak

Banka çalışanlarına 500 milyon TL dağıtılacak

bankaBankalara fazla mesai cezası geldi. Bunun üzerine çok sayıda bankaya fazla mesaiye kalan çalışanları için yaklaşık yarım milyar liralık ödeme yükümlülüğü getirildi. Bankaların 500 milyon TL’yi Ocak ayına kadar çalışanların hesaplarına yatırması bekleniyor.

Bankalar çalışanlara 500 milyon TL dağıtacak

Bankalar, rekabet cezasından sonra şimdi de fazla mesai cezasıyla karşı karşıya kaldı. Rekabeti ihlalden 12 bankanın indirimli 837 milyon lira ceza ödemesinin ardından, bu kez daha fazla banka, fazla mesaiye bıraktıkları personel için yaklaşık yarım milyar liralık ödeme yapmak durumunda kalacak.

Devlet bankalarının da aralarında bulunduğu bir çok bankaya cezası tebliğ edildi. Tebliğde bankaların 500 bin TL’lik bu meblağı ocak ayına kadar çalışanların hesabına yatırması isteniyor. Verilen tarihte cezayı yatırmadıkları takdirde ise bu paranın 3 katı kadar idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

 

Banka çalışanlarının yoğun şikayetleri neticesinde 1 yıla yakın süre önce mesailer mercek altına alındı. İncelemenin ardından fazla mesainin engellenmesi için bankalara yazı gönderilerek belli bir süre verildi. Sürenin dolmasının ardından denetlemeler başladı.

Çalışma Bakanlığı müfettişleri, saat 18.00’den sonra banka şubelerine giderek banka çalışanlarına mesai saatleri konusunda sorular sordu. Bu görüşmelerin yanı sıra bankaların resmi mesai kayıtları ve çalışanların şikayetleri de göz önüne alınarak ceza kesildi. Banka   çalışanlarına çapraz sorgu yöntemi uygulandı. Böylece yöneticilerin yönlendirme yapması engellendi.

‘Gönüllü mesai’ imzası

İncelemelerde bazı bankalarda “gönüllü mesai” belgesi imzalattırıldığı da tespit edildi. Bu incelemelerin ardından yaklaşık 500 milyon liralık ödeme yükümlülüğü genel müdürlüklere tebliğ edildi. Personeli yasal mesaiden fazla çalıştıranlar geriye dönük birikmiş fazla mesai ücretlerini ödemek zorunda kalacak.

Kamu bankaları da var

Yüklü maaş ödemeleri yapan devlet bankalarına da ceza kesildiği öğrenildi. Mevzuata göre banka personeli yıllık 270 saati geçecek şekilde fazla mesai yapamıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) fazla mesai sorununun çözülmesi için devreye girdi. Banka sistemlerinin saat 18.00’den sonra işletilmemesi için merkezden kontrol sisteminin devreye gireceği belirtildi. Böylece mesai bitiminden sonra işlem yapan banka şubeleri tespit edilebilecek.

Rekabet cezası indirime girdi

12 banka hakkında Rekabet Kurulu tarafından başlatılan soruşturmada mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu’nun ihlal edildiğini belirlemiş ve 12 bankaya toplamda 1.1 milyar lira ceza kesmişti. Yüzde 25 “erken ödeme” indirimi sayesinde 837 milyon liraya inen ceza, bankalardan tahsil edilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. levent dedi ki:

  yatırmadılar

 2. mustafa dedi ki:

  hani nerde cezalar? yatırmadılar…

 3. oki lamos dedi ki:

  Türkiyede her alanda olduğu gibi bunun da bir yolunu bulurlar..

 4. sedaaa dedi ki:

  bende 2009-2013 yılları arasında bankada calıstım bende alabılcekmıyım acaba bu cezadan payımı.

BİR YORUM YAZ