Banka kredisinde alınan ‘masraf’a iade kararı

Banka kredisinde alınan ‘masraf’a iade kararı

2009 yılında 37 yaşındaki öğretmenlik yapan Şamil Özkan bir bankadan 10 bin liralık tüketici kredisi çekti. Ancak çeşitli ihtiyaçları nedeniyle hesaplayarak çektiği krediye istinaden komisyon ve çeşitli masraf adı altında toplam 400 lira kesildiğini öğrenince şok oldu. Eline sadece 9600 TL geçti. Şamil Özkan durumu Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı’na şikayet etti. Heyet, “Komisyon ve dosya masrafı adıyla alınan ücretlerin karşılığının bulunmadığı, bankanın kredi verilirken yaptığı mutat işlemlere yönelik olduğu anlaşıldığından, sözleşmede yer alsa da miktarlar sözleşmede yazılmadığından haksız şart söz konusu olduğuna karar verdi. Bu bağlamda 400 liranın tüketiciye iade edilmesi” şeklinde karar verdi.

Konya Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir öğretmenin bankadan çektiği krediye istinaden komisyon ve masraf adı altında kesilen 400 liranın iadesine karar verdi. Öğretmen Şamil Özkan 2009’da açtığı dava lehine sonuçlanarak masraf ücretinin iadesine karar verildi. Bu davanın benzer davalarda emsal teşkil etmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aylin dedi ki:

    çektiğim krediyi hala ödüyorum. bank masraflarını almam için ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim biz mağdurların vay haline

BİR YORUM YAZ