Bankaların hangi ücretine geriye dönük 10 yıl iade kararı veriliyor

Bankaların hangi ücretine geriye dönük 10 yıl iade kararı veriliyor

Bankaların çeşitli adlarla müşterilerinden tahsil ettiği ücretler vatandaşı çileden çıkarıyor. Yargıtay kararlarına rağmen kesinti yapmaya devam eden bankaları şikayet etmek için hakem heyetlerine müracaat etmek gerekiyor. Yeni gelen bir habere göre Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bankanın tüketiciden aldığı 15 ayrı ücretin geriye dönük 10 yıl iadesine karar verdi.

Kahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bankanın tüketiciden aldığı 15 ayrı ücret kaleminin geriye dönük 10 yıl iadesine karar verdi.

Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi heyet olarak 15 gün içerisinde, 393 dosyayı karara bağlandığını açıkladı. Dosyalardan 323′ünün bankacılık hizmetleriyle ilgili yaşanan sorunlardan kaynaklanan şikayetler olduğunu belirtti.

Tanrıverdi; bankacılıkla ilgili söz konusu başvuruların büyük bölümünün kredi kartı aidatı ve dosya masrafı ücretinin iadesiyle ilgili olduğunu belirtti.

”Bunların dışında bankanın diğer kesintilerini de inceledik. Yaptığımız değerlendirmede kredi kartı aidatı ve dosya masrafı başta olmak üzere komisyon masrafı, ekspertiz ücreti, yüzde 2 yeniden yapılandırma kesintisi, ipotek kaldırma yazısı ücreti, kredi kullandırma ücreti, ipotek tesis ücreti, komisyon, ödeme talimatı poliçe ücreti, istihbarat ücreti, kredi tespit ücreti, KKDF tespit ücreti, bankacılık ve sigorta muameleleri vergisi ve yangın sigortası adı altında bankanın tüketiciden aldığı 15 ayrı ücret kaleminin geriye dönük 10 yıl iadesine karar verdik.” Dedi. Bu kararların emsal teşkil etmesi gerekirken bankalar hala bu ücretleri almaya devam ediyor. Vatandaşlar da hakem heyetlerine şikayetlerini vermeye devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. irfan şen dedi ki:

    salmın alkum ben son 10 yıl icinde 9 kredi almışım 1450 tl kadar tutuyor ziraat bankdan hepsi albilrmiym yardım …

BİR YORUM YAZ