Başkalarının banka hesabı da görülüyor!

Başkalarının banka hesabı da görülüyor!

Türkiye Bankalar Birliği Türkiye Bankalar Birliği zamanaşımına uğrayacak banka hesaplarının saptanması için bit uygulama başlattı. Hazırladığı bir internet sitesine isim soyisim girilerek banka hesapları kontrol edilebiliyor. Dün sizinle bu haberin detaylarını paylaşmıştık. Buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği 10 yıllık zamanaşımına uğrayacak banka hesapları için 15 Haziran’a kadar başvuru yapmayanların haklarını kaybedeceğini duyurdu. Bu nedenle bir internet sitesi açarak banka hesabı sorgulaması yapılmasını kolaylaştırdı. Ancak internet sitesinde arama yapabilmek için sadece ad, soyadı girilerek sorgulama yapılması bir sorunu da beraberinde getirdi.  Sitenin arama motoruna sadece ad-soyadı girerek kişinin doğum tarihi, doğum yeri, hesap bilgileri ve şube adına kolayca ulaşmak mümkün. Bu durumda kolayca gereğinden fazla kişisel bilgilere ulaşılması tepkilere neden oldu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bir süredir üzerinde çalıştığı ‘zamanaşimi.org/tbb’ sitesini dün resmen hizmete girdi. Ancak kişilerin, tüm bankalarda zamanasımına uğramak üzere olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların takibini kolaylaştırmak üzere açılan site, hesap sahiplerinin bazı kişisel bilgilerine çok kolay ulaşım sağladığı fark edildi. Çünkü arama butonları arasında kimlik bilgilerine dair bir soru, en azından TC: numarası bile bulunmuyor. Bu nedenle de tepki çekecek şekilde kurgulanmış. www.zamanasimi.org/tbb internet sitesine girip herhangi bir kişinin sadece ismini yazdığınızda, onun doğum yeri, doğum tarihi, hesap numarası ve bankada kalan tutar bilgisi ekrana dökülüyor. Uygulamada TC kimlik numarası gibi ikinci bir arama bilgisi istenmemesi, bu kişilerin bazı özel bilgilerine kolayca ulaşmayı sağlıyor.

* Bankada unuttuğun paran var mı?/ Tıkla öğren

Sadece Siyasilerin Bilgileri Gizli 

Bu sorgulama ile istedikleri kişinin kişisel bilgilerine erişenler, listede adı yer alan bir kişinin ‘annesinin kızlık soyadını’ bildikleri takdirde bu bilgileri kötüye kullanabilecekler. Ancak sıradan vatandaşın bilgilerine ulaşmak bu kadar kolayken siyasi isimlerin bilgilerine erişim sağlanamıyor. Yani Süleyman Demirel, Tansu Çiller ya da Mesut Yılmaz gibi siyasi kimliği olan bir ismin adı arandığında hangi bankada hesabı olduğu bilgisi yer alırken doğum tarihi ve doğum yeri bilgisi özellikle gizli tutuluyor. Daha önce Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde kişilerin bilgilerine kolayca ulaşılması ciddi sıkıntılara yol açmıştı. Kanuna göre, hesaplar, 10 yıl içinde aranmaması halinde zamanaşımına tabi oluyor.

50 TL Üzeri Unutana: Şubenize Başvurun

Mudilerin unuttuklar hesaplarını bulabilmeleri için 15 Haziran’a kadar hesaplarının bulunduğu bankaların şubelerine başvurmaları gerekiyor. Sitede 50 TL’ye kadar hesaplarda unutulan tutara yer verilirken, hesap 50 TL üzeri ise “Şubenize başvurunuz” yazıyor. İşte sadece isimle erişilen sitede bazı kişilerin hesap bilgileri.

Süleyman Kalkan Vakıfbank Gen. Müd. – 24 sent –

İş Bankası’nda uzun yıllar görev yaptıktan sonra Vakıfbank Genel Müdürü olan Süleyman Kalkan’ın, eski bankasının Ankara Kızılcapınarı Şubesi’nde 24 sent unutulmuş bakiyesi bulunuyor.

Tansu Çiller Eski Başbakan – 50 TL üzeri –

Türkiye’nin şimdiye dek gördüğü tek kadın başbakan olan Tansu Çiller de bankada parasını bırakanlar arasında. Tansu Çiller’in İş Bankası’nda 50 TL’nin üzerinde hesap bakiyesi kalmış görünüyor.

Özer Uçuran Çiller İşadamı – 3.9 dolar –

Eski başbakan Tansu Çiller’in eşi olan işadamı Özer Uçuran Çiller de İş Bankası’nın Ankara’daki bir şubesinde parasını bırakmış. Özer Uçuran Çiller’in unuttuğu hesap bakiyesi ise 3.9 dolar görünüyor.

Ergun Özen Garanti Bankası Gen. Müd. – 59 sent –

Bir dönem İş Bankası’nda da görev yapan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen’in, eski bankasının Ankara Başkent Şubesi’nde 59 sent hesap bakiyesi kalmış görünüyor.

Fatih Terim Teknik Direktör – 20 sent –

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in de memleketi Adana’daki bankada unutulmuş hesap bakiyesi var. Fatih Terim’in Yapı Kredi Bankası Adana Koza Şubesi’nde görünen hesap bakiyesi ise 20 sent.

Hans P. Briegel Teknik Direktör – 50 TL üzeri –

Bir dönem Trabzonspor’da da futbol oynayan, daha sonra teknik direktör olarak da Türkiye’ye gelen Hans Peter Briegel’in Denizbank Zincirlikuyu Şubesi’nde kalan hesap bakiyesi 50 TL üzeri görünüyor.

Hilmi Özkök Eski Genelkurmay Başkanı 71 sent –

Eski Genelkurmay Başkanlarından Hilmi Özkök de bankada hesap bakiyesi unutanlar arasında yer alıyor. Hilmi Özkök’ün İş Bankası’nın Ankara Başkent Şubesi’nde kalan hesap bakiyesi 71 sent.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ