BDDK 15 ücreti kaldırdı

BDDK 15 ücreti kaldırdı

15-ucret-kalkti-3905429BDDK vatandaşların en çok şikayet ettiği alanlarda alınan ücretlerden bazılarını kaldırdı. BBDK’nın resti ile artık bankalar ekstre ücreti, ‘borcu yoktur’ yazısı ücreti, şifre bildirim ücreti gibi 15’e yakın kalemde ücret alamayacak. 15 ücret-komisyonun iptaliyle beraber, ne vatandaşların cebini yakan havale ücretleri de düşüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ve Gümrük Bakanlığı Tüketici Hakları Genel Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğü 60 kalemde alınan ücret ve komisyonlara yönelik çalışmada sona gelindi. BDDK, vatandaşın en çok şikayet ettiği ücret ve komisyonlardan bazılarını kaldırma kararı aldı. Bankaların aldığı, 15’e yakın kalemin iptali vatandaşları sevindirdi. Yüksek havale ücretleri indirilirken; bankaların yeni yılda uygulanacak yeni ücret-komisyon listesi de yayınlanacak. Bu hafta ise BDDK’nın kredi kartına taksit sınırlaması getiren düzenlemenin de kesinleşmesi bekleniyor.

Hesap Ücretleri Düşüyor

Bankaların en çok şikayet alan tüketici kredileri, kredi kartı sözleşmeleri, aidatlar konusunda yeni yaptırımlar getiren Tüketici Yasası ve BDDK’nın kredi kartı düzenlemeleri 2014 başında yürürlüğe giriyor. Ücret ve komisyonlara yönelik tebliğin de yeni yılda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kurum, Bankalar Birliği’nin hazırladığı maliyet listesini dikkate alarak taleplerini güncelledi. Bankalar tüketiciden alınan 15 civarında ücret komisyonun kaldırılması için ikna edildi. BDDK uzmanları ile bankalar arasında yürütülen görüşmelerde, havale ve hesap işletim ücretlerinin de düşürülmesi konusunda pazarlık yapıldı. Kurum, bankalara göre değişen 300 liraya kadar çıkan havale, 150 liraya kadar çıkabilen hesap işletim ücretinin düşürülmesini istedi.

İşlemsizlik Parası Alınmayacak

BDDK uzmanları, gelişmiş ülkelerde bankaların hesap işletimsizlik ücreti almadığına dikkat çekerek, benzeri hizmetlerin de tamamen kaldırılmasını istedi. Bu kapsamda, şans oyunu havale ücreti, hesap yıllık bakım ücreti, hesap cüzdanı yazdırma, sözün ihlali ücreti, ekstre ücreti, ‘borcu yoktur’ yazısı gibi işlemlerden ücret alınmayacak. Bankaların ücret alacağı hizmetler de liste halinde yayınlanacak.

Bu Ücretleri Ödemeyin

Bankalar bazı ücretlerin ise sınırlarını belirledi. 2014’ten itibaren kaldırılacak bazı ücretler şöyle: Sözün ihlali ücreti Konut kredisinde ipotek kaldırma (ipotek fek) Bozuk para değiştirme, İşletimsizlik (hesabını hiç kullanmayanlardan alınıyor) Kiralık kasa ziyareti, Hesap cüzdanı yazdırma, Hesap yıllık bakım ücreti, Şifre gönderim, Kredi karşılığında açılan mevduat hesabı ücreti.

Bundan böyle hesaptan para çekerken ya da yatırırken, ücret alınmaması istendi. Ancak bankalar, bu talebe ve nakit avans ücretinin kalkması talebine olumlu yanıt vermedi. Yeni düzenleme ile bankalar ücret ve komisyon değişikliklerini müşteriye bir ay önceden bildirecek. Belli oranı geçen ücret ve komisyonlar için de müşteriden onay alınacak.

2 Haftada Cevap Vermeyen Yandı

BDDK, bankaların görüşmelerde müşteriyi doğru bilgilendirmeleri gerektiğini bildirdi. Ayrıca, yıllık 150 lirayı bulan kredi kartı ücretlerinin de indirilmesini istedi. Bankaların tüketicinin şikayetlerine 2 hafta içinde cevap vermesi gerektiğini, vermeyenlerin ise cezalandırılacağını belirtti. Tüketici Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından sözleşme öncesi bilgilendirme, kapsam dışı sözleşmeler, tüketici ile kredi verenin hak ve yükümlülükleri, cayma hakkı, erken ödeme, fesih hakkının kullanılması gibi konulara ilişkin esaslar da yönetmelikle belirlenecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ