Çelik; Emekli maaşlarının yanlış hesaplandığı iddiasını yanıtladı

Çelik; Emekli maaşlarının yanlış hesaplandığı iddiasını yanıtladı

İntibak yasası çerçevesinde yeniden incelenen emeklilik hesaplarında tutarsızlık olması ile ilgili haberler son günlerin en güncel konuları arasında yer alıyor. Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi emekliler zam beklerken geriye dönük fazla ödenen aylıkları kendilerinden tahsil edilebilir. Kamuoyunda merak uyandıran bu konuya açıklık getirmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıklama yaptı. İntibak Yasası çalışmaları nedeniyle yapılan incelemeler sırasında bazı emeklilerin maaşlarının yanlış hesaplandığının fark edildiği iddialarını cevapladı. ”Belki üç, beş bin kişilik bir emeklimizle ilgili bir farklılık söz konusu. Bazılarının maaşlarında eksiklik, bazılarında ise fazlalık sözkonusu. Bu henüz netleşmiş bir durum değil. Çalışmalar devam ediyor” dedi.

Çelik, ”Başkentte Sivas Günleri” etkinliği dönüşünde gazetecilerin İntibak Yasası’na ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ”İntibak çalışmaları devam ederken, bazı emeklilerin maaşlarının yanlış hesaplandığı açıklandı. 2 bin 500 kişinin eksik hesaplandığı, ayrıca 3 bin 500 kişinin de maaşlarının fazla hesaplandığı yönünde rakam verildi. Bu konuyu nasıldeğerlendiriyorsunuz, doğru mu bunlar” sorusu üzerine Bakan Çelik, şunları söyledi:

İntibak ile ilgili çalışmalarımızın 2000 yılı öncesi SSK emeklileri ile ilgili olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bildiğiniz gibi 2000 yılı öncesi emeklilerimizle ilgilielektronik bir ortamda yapılan çalışmanın ürünü olarak emekli olmaları söz konusu değil. O günün koşullarında yapılan çalışmalarda bugün elektronik ortama aktarıldı. Bugün abartıldığı gibi rakamlar söz konusu değil. Ama belki üç, beş bin kişilik bir emeklimizle ilgili bir farklılık söz konusu. Bazılarının maaşlarında eksiklik, bazılarında ise fazlalık söz konusu. Bu henüz netleşmiş bir durum değil. Çalışmalar devam ediyor.

1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla dosyaların incelemesi bitince, bu çerçevede fark ödenmesi gerekenlerle ilgili sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Yani eksik ödemelere karşı kamunun yapması gereken yapılacaktır. Ama fazla ödemelerle ilgili siyasi bir karar alınabilir. Onunla ilgili değerlendirmeyi Bakanlar Kurulu‘nda yaparız. Fakat şu anda henüz netleşmiş bir durum yok. Haberler ön bilgiler çerçevesinde yapılıyor. Önümüzdeki günlerde netleştiği zaman kesin rakamları sizlerle paylaşırız.”

Çelik, ”Eksik olanlara toptan bir ödeme mi söz konusu” sorusu üzerine de ”Rakamlar çok büyük değil. 2 bin emekliden bahsettiğimiz için telkin de dahil birçok değerlendirme yapılabilir. Ama rakamları görmeden bir şeysöylemekdoğru değil” dedi.

Fazla ödemelerle ilgili soruyu da yanıtlayan Çelik, çalışmanın henüz bitmediğini ifade ederek, ”Yaklaşık 2 milyon 700 bin emekliden bahsediyorduk. Dolayısıyla budosyalartek tek elden geçiriliyor. Net rakam çıkınca bununla ilgili kararları da alırız ve kamuoyuyla paylaşırız” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ