Emeklinin promosyon umudu hayal oldu

Emeklinin promosyon umudu hayal oldu

Emeklilere bir kötü haber daha geldi. Emeklilik maaşlarını aldıkları bankadan promosyon bedeli olarak kendilerine bir pay verileceği haberleri emekliler için hayalden öteye gidemedi. oysa ki yargı ve kamu çalışanlarına bankaya maaşlarının yatırılmasına karşılık yıllık promosyon bedeli ödeniyordu. buradan hareketle emekliler de aynı bedelin kendilerine de ödeneceğinin hayalini kurdular. Bu konuda taleplerini yetkili merciilere ilettiler. Hatta daha da ileri giderek dava açtılar. Yargı, kamu çalışanlarına bankaya maaşlarının yatırılmasına karşılık ödenen yıllık promosyonların emeklilere de ödenmesi için açılan davayı reddetti. Kararda, SGK ile Ziraat Bankası arasında promosyon sözleşmesi bulunmadığı belirtildi. Ziraat’in maaş ödediği her emekliye 200 TL promosyon ödemesi halinde, 988 milyon 112 bin TL ödeme yapması gerektiği vurgulanarak, bunun da bankanın yıllık kârının büyük miktarına denk geldiği ifade edildi. 

Kararda, bankanın emekliler için yaptığı masraflar düşünüldüğünde, maaşların yatırılmasından kazanç elde etmediği de vurgulandı.

SSK’dan emekliye ayrılan Avukat Sedat Vural, bankaların kamu çalışanlarına, maaşlarının bankaya yatırılması karşılığında promosyon adı altında verilen ücretin emeklilere de ödenmesi için dava açtı. Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, davanın idare mahkemesine açılması gerektiğini belirterek talebi reddetti.

Temyiz üzerine Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararı bozdu. Bunun üzerine yeniden dosyaya bakan 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, ilgili kurumlardan savunma istedi.

Bu konuda genelge yok

Mahkeme, kamu çalışanlarına bankaların promosyon ödemesine yönelik kararında; Bakanlar Kurulu kararının bankadan maaş alan herkese otomatik olarak bu hakkın tanınması anlamına gelmediğini vurguladı. SGK Başkanlığı ile Ziraat Bankası arasında promosyon ödemesi için bir sözleşme yapılması gerektiği vurgulanarak, böyle bir sözleşmenin olmadığı kaydedildi. Kararda, BDDK ve Başbakanlık genelgelerinin çalışanlarla ilgili olduğu, emeklilerle ilgili böyle bir genelge bulunmadığı da kaydedildi.

Promosyon nasıl belirleniyor?

SGK 9 milyon emekliye yıllık 75.5 milyar liralık maaş ödemesi yaparken, ortaya çıkan vadesi yani faizsiz mevduat kaynağı bankalar için büyük önem taşıyor. Parayı işleterek para kazanan bankalar bu yüzden emekli maaşlarına aracılık etmeye büyük önem veriyor. SGK ise bankaların bu ilgisini belirli bir komisyon karşılığında nakite çeviriyor. Uygulamaya promosyon deniyor. Promosyon tutarı belirlenirken, her kamu kuruluşundaki ücret ortalamasına bakılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ