Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçesi (Bankaya)

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçesi (Bankaya)

sikayet-dilekce-ornegiBankalar müşteri hesaplarından yılda iki kez olmak üzere çeşitli miktarlarda “Hesap işletim ücreti” alıyorlar. Her bankanın prosedürü farklı olsa da çoğunluğu müşterisinden bu ücreti tahsil ediyor. Sadece maaş hesabından veya öğrenci belgesi sunulursa öğrencilerin hesabından bu ücret kesilmiyor.
Gelen yoğun soru ve talepler üzerine Av. Selim Sander ile yaptığımız söyleşiden ve kendisinden aldığımız bilgilerden derlediğimiz yazı dizisi:

 

 

Bazı bankalar bu ücreti ödemek istemeyen müşterilerine çeşitli koşullar sunuyorlar. Örneğin 2 adet fatura talimatı vermek gibi. Ancak bu gibi şartlardan haberdar olmayan müşteri banka hesabından yılda 2 kez 50-60 TL gibi bedel kesildiğinde haklı olarak sinirleniyor. İşte bu ücret için de itiraz etme hakkınız olduğunu biliyor musunuz? Bu işleme geriye dönük 10 yıllık olarak itiraz edebilirsiniz. İşte aşağıdaki dilekçe örneğini kendi bilgilerinizle doldurarak, internetten ya da şubeden alacağınız Hesap İşletim Ücreti kesildiğine dair dekont fotokopilerini de ekleyerek, bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak göndereceksiniz. Bundan sonraki aşamaları diğer yazımızda anlatıyoruz, buradan takip edebilirsiniz.

 

 

…………… Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

 

Bankanızın …………………..nolu bankamatik kartına/kredi kartına sahibim ve …….Şubesi …………… numaralı banka hesabının kullanıcısıyım. Bankanız tarafından hiçbir hizmet karşılığı olmaksızın, kredi hesap işletim ücreti bedeli olarak …/…/2013 tarihinde Hesap İşletim Ücreti adı altında … TL şahsımdan tahsil edilmiş, hesabımdan düşülmüştür.

4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un “sözleşmedeki haksız şartlar” başlıklı 6. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu hesap işletim ücreti ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. bu sebeple haksız bir şart içeren sözleşmeler geçersizdir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkaniyet ve mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından şahsıma ait hesaptan kesilerek tahsil edilen XX TL hesap işletim ücreti bedelinin ve daha önce yine aynı nedenle kesilmiş olan geçmiş dönemlere ait hesap işletim ücreti bedellerinin, diğer haklarım saklı kalmak kaydı ile, en geç 7(yedi) gün içerisinde tarafıma iade edilmesini; bundan sonra da bahse konu hesap işletim ücreti ücretinin alınmamasını, aksi takdirde hem banka hesabımı kapattıracağımı hem de hakkınızda her türlü yasal yollara başvuracağımı ihtaren bildiririm.

 

Tarih           :

Adı Soyadı  :

İmza           :

Adres          :

Tel              :

Cep             :

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. nurgül sağ dedi ki:

  Benim başımada böyle bir olay geldi finans bank tarafından iki sene önce hesap kartım olan kartımın avon hesabı acmama gerek olmadığı bu hesabı kulana bileceğim söylendi altı aydır sadece avon borcumu yatırdığım hesabımın hesap işletim ücreti olduğunu ve bu hesabımda para bulunmadığından dolayı bi türlü tahsil edemediklerini öğrendim bunun üzerine önümüzdeki ayda dahil 115 tl borcumun oldunu benim bu borcu ödemem ve eyer tekrar işletim ücreti almamazı istemiyorsanız iki adet faturayla gidip otamatik ödeme yapmam gerektiği başka bir cözümünün olmadğı söylendi ben bu dilekçeyi nasıl verebilirim ve nasıl bi dilekçe hazılıcamı bilmiyom lütven yardımcı olun sagılar.( iyiki insanları aydınlatıyonuz ben neredeyse iki adet faturayla gidiyodum saolun.)

 2. adem yoldaş dedi ki:

  Nurgül sağ: şikayetimvar.com a üye olup dilekçe vermek yeterli oluyor. İyi günler

 3. yılmaz dedi ki:

  bu bankaların allah bel ………

 4. Hasibe Kurşun dedi ki:

  kredi kartı aidatı için ve kredi dosya masrafı için başvurdum bankaya cevap gelmedi. Bir akrabamız av.gündüz gececi’ye vekalet verdim hakem heyetine başvurup aldı.

 5. BURCU dedi ki:

  arkadaslar bendende zıraat bankası alıyor ayrıca ısı abartıp her ay almaya basladı bende dava actım

  1. Hasan dedi ki:

   Hesap İşletim Ücreti mi alındı. Başvuru sonuçlandı mı?

 6. Dilek dedi ki:

  geri/iade aynı anlamdadır lütfen iki kelimeyi ard arda kullanmayalım

  1. Mete dedi ki:

   Bayan çok bilmiş; geri/iade kelimelerini ard arda kullanılmamış zaten.

 7. armağan dedi ki:

  Banknot kartimin hesap İşletim ücretini
  vadeli hesabimin vede sonunda almış
  onu ne yapıcaz 🙁

 8. armağan dedi ki:

  Bankonat hesap İşletim Ücreti
  vadeli hesabın vade sonunda vadeli hesaptan kesilmiş ne yapabilirim

 9. samet arıcı dedi ki:

  bunlar şerefsiz ahlaksız insanlar bunlara dur dicek biri çıksın

 10. turkuaz dedi ki:

  Hesap isletim ucretlerinin iafesi yoktur hesabu kapatuiniz. Ust mahkemeler olasi olumlu kararlati bozmaktadir. Bilgilerinize.

 11. Anonim dedi ki:

  Ben öğrenciyim devlet yurdunda kalıyorum benden bile para kesiyorlar bunun sebebi nedir

 12. birol türen dedi ki:

  TEB in islemeyen hesabımdan aldığı 120 tl yi alabilmek için bug ün istanbul maltepe kaymakamlığı tüketiciyi koruma kurul una dilekçe vermek için gititm dilekçemi bile almadılar 2015 yılı basında çıkan bir düzenleme ile artık ödenmediğini söylediler kannunlar bile zengindne yana. TEB de çalışmayan hesabınız bile varsa kapatın kötü bir süpriz ile karsılasmayın ve allaha havale ETTİM teb İ İNSANLAH EL KONULMUS BANKALAR LİŞTESİNDE GÖRMEK NASİP OLUR

BİR YORUM YAZ