Kara listeye düşenler Dikkat!

Kara listeye düşenler Dikkat!

Halk arasında “kara liste” denilen bankaların ödemelerindeproblem yaşayan, avukata intikal eden kişiler bundan sonra günlük hayatta da çeşitli zorluklarla karşılaşacaklar.
Kredi Kayıt Bürosu‘ndaki (KKB) 25 milyon kişinin risk bilgileri bulunuyor. Bu bilgilerden artık sadece bankalarda değil günlük hayatın her aşamasında yararlanılacak.

25 milyon kişinin kredi ve kart bilgileri bugüne dek sadece bankalarla paylaşılırken, 10 Eylül itibariyle hem bireyler hem de kurumların hizmetine sunuluyor. Bankalardan hemen Risk Raporu alınabilecek. Bundan böyle, bankalardan borç talep eden, ev kiralamak veya işe girmek isteyen Risk Raporu istenecek. Kredi kullanan, ev kiralayan, dükkan açan hatta işe girecek olanlardan temiz raporu temiz istenecek.
Ev kiralamak, kredi almak, bir işe girmek ve hattaevlenmek isteyen kişilerin bile risk puanı sorulmaya başlandı. KKB, kara listedekilerin bilgilerini şeffaf hale getirirken, “Riskine göre muamele” dönemi de başlamış oldu. Bundan böyle kişilerin kredi kartı bilgileri, kart ödemesini zamanında yapıp yapmadığı, faturalarını ödeyip ödemediği KKB’den öğrenilebilecek. Böylece kişilerin bütün finansal durumu ve borç ödeme alışkanlıkları şeffaflık kazanacak. Bu durumda ev kiralarken, borç alıp verirken, yeni iş kurarken, kısacası bütün üçüncü kişilerle olanfinansal ilişkilerde bu bilgiler değerlendirilecek. Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulan bilgiler, kişilerin onayı halinde talep edene verilebilecek. Yani, bir kişi herhangi birinin bilgisini, kendi onayı olmadan alamayacak. Şimdilik sadece bankalar aracılığıyla bu bilgiler elde ediliyor. Yakında internet, akıllı telefon gibifarklı kanallardan da bu bilgilere ulaşılacak. Altyapı çalışmalarının ardından risk raporunda, ceptelefonundan su faturasına, doğalgaz ve vergi ödemelerine kadar birçok bilgi yer alacak. Yurt dışında da risk raporu uygulaması, evini kiraya verenlerle kredi kullandıracakşirketler tarafından sıkça kontrol ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Oğuz dedi ki:

    Balıkesir Edremit ve Akçay’da Nermin savaş isimli bayana kesinlikle dairenizi kiraya vermeyin. Kadın dulum eşim öldü maşım var diyip yalan söylüyor. Kesinlikle kira ödemez. Haberiniz olsun.

BİR YORUM YAZ