Konut kredi faizini düşürmenin yolları?

Konut kredi faizini düşürmenin yolları?

Bankaların tüketici kredilerinde cazip indirimler sağlayan kampanyaları duyuruluyor. Son dönemde rekabetin iyiden iyiye arttığı bankalar arasında tüketici kredilerinde faizleri indirimleri devam ediyor.  Bankalar yılın son aylarında kredi vermek için adeta birbirleri ile yarışıyorlar.

Yılsonu bilançolarında kredi hacmini yüksek göstermeye çalışan bankaların bu hamlesi tüketicilerin işine yarıyor. Yılbaşından bu yana ihtiyaç, konut ve araç kredileri faizlerinde gözle görülür düşüşler görülüyor. Ocak 2012’de 60 ay vadede yüzde 1,34 olan konut kredi faizleri 39 baz puan gerileyerek 0,95 oldu. Böylece sene başında 1,34 faizle 100 bin lira kredi kullanan bir kişi aylık 2 bin 610 lira öderken bu rakam yeni faiz düşüşleriyle 2 bin 310 liraya kadar geriledi. Önceki yıllarda yüksek faizden konut kredisi kullanan müşteriler, düşük faizden yararlanabilir mi? Düşen faizlerden yararlanmanın yolu kredileri yapılandırma talebinde bulunmak. Yapılandırma yeni faiz oranlarına göre yapıldığı için müşteri avantajlı duruma düşüyor. Ama uzmanlar yapılandırmada önce tüm yolların iyi hesaplanmasını öneriyor.

1-) Bankayla uzlaşın

Daha önce yüksek faizden kredi kullanan bir kişi öncelikle kredi kullandığı bankanın faiz oranlarını incelemesi gerekiyor. Çünkü anlaşmayı kendi bankası üzerinden yapması daha avantajlı olacaktır. Eğer bu seçenek kullanılamazsa o zaman, en düşük faizi ve en az masrafı alan bankalara başvurmak yerinde olur. Her dönem bazı bankalar diğer bankalardan daha farklı büyüme politikası izleyebilir. Bu mevduat faizlerinde de görülüyor. Aynen mevduatını artırmak için yüksek faiz veren bankalar gibi kredilerini büyütmek isteyen bankalar da kredi kullandığınız bankaya giderek sizin adınıza eski kredinizi kapatıp yerine düşük faizden kendi bankasında yeni bir konut kredisi açabilir.

2-) Güvenilir birine satış iyi bir seçenek

Eğer ilk seçeneği uygulayamayanlar bu durumda ailenizden güvendiğiniz biriyle anlaşarak, evi ikinci bir kişiye satabilirsiniz. Bu noktada anlaştığınız kişi düşük faiz veren bankadan kredi kullanmak istediğini belirtir ve sizin evinizi satın alır gibi işlem yapar. Bu işlem neticesinde düşük faiz veren banka sizin gösterdiğiniz kişiye evin karşılığı olan krediyi verir ve siz de yüksek faizli krediyi kapatmış olursunuz. Ancak bu durumun riski; evin artık borcu bitene kadar kağıt üzerinde sizin olmamasıdır. Çünkü sizin güvendiğiniz kişinin üzerinde görünür. Siz evin borcunu arkadaşınız üzerinden yatırıp bitirince evin tapusunu alabilirsiniz.

3-) İkinci bir gayrimenkul ipoteği

Bankadan kredi kullanan kişinin üzerine kayıtlı bir başka gayrimenkulün olması ise yüksek faizden düşük faize geçmek için en iyi yöntem. Düşük faizli konut kredisi çekmek istediğiniz bankaya bu evi ipotek veya teminat göstererek çok rahat yeni bir kredi alarak, yüksek faizli krediyi kapatabilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken üzerinde durmanız ve düşünmeniz gereken bazı önemli ayrıntıları da uzmanlara danışmak da yarar var.

4-) Tüketici kredisini incele

Faizleri iyiden iyiye düşen tüketici kredileri de iyi bir seçenek olabilir. Özellikle 3 yıl ve altındaki vadelerde tüketici kredisi çekerek daha az faiz ödeyebilirsiniz.

Ev almak için Faizlerin daha fazla düşmesini beklemeyin 

Faizlerin indirilmesi yüksek faizle kredi kullanan kişiler kadar yeni ev alacak olan kişileri de etkiliyor. Uzmanlar ev almayı düşünenlerin faizler daha da düşer diyerek ev almayı ertelememesi gerektiğini belirtiyor. Yeniden yapılandırma imkanı yeni kredi kullanan kişiler için de önemli bir alternatif olarak veriliyor. Üstelik bir yıldan daha az bir sürede kredi kullanıp bunu yapılandırmak isteyen kişiler, 4-5 yıl kredi ödeyip sonra kredisini yapılandırmak isteyenlere göre daha avantajlı görünüyor.

Faiz ödemesi anaparanın üstünde olmalı 

Düşen faiz oranlarından yararlanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar bulunuyor. Öncelikle yeni kredide kullandırılan yıllık maliyet oranlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü faiz düşük olsa da yıllık maliyet oranları yüksek olan bankalarda toplam ödeyeceğiniz rakam değişmeyebilir. Dikkat edilecek bir diğer önemli ayrıntı da yüksek faizden kullandığınız kredi miktarında ödediğiniz anapara ve faiz karşılaştırmasıdır. Eğer faizde yapılandırmaya gidecekseniz mutlaka faiz ödemenizin anapara ödemenizden fazla olması gerekiyor. Aksi halde faizin çoğunu ödeyip iş anapara ödemesine kaldıysa bu durumda yeniden yapılandırma size kar değil zarar getirir.

Erken kapama cezasına dikkat edin

Erken kapama cezası dikkat edilecek ayrıntılardan biridir. Kredi kullanırken birçok banka erken ödemeye yüzde 2 kapatma cezası kesiyor. Ödeme planı değişikliğinde de yeni bu bedel talep edilebiliyor. Erken kapama cezasına ilişkin bir tüketicinin açtığı davada hakim emsal teşkil edecek bir kararla erken kapama cezası ve ödeme planı değişikliği için kesilen paraların geri ödenmesine hükmetti. Ancak siz davalarla uğraşmak istemiyorsanız bu tür ayrıntılara da değerlendirmeniz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ