Kredi Kartı Aidatı İadesi Yargıtay Kararı

Kredi Kartı Aidatı İadesi Yargıtay Kararı


Bankaların tüketicilerden tahsil ettiği kredi kartı ‘bedeli’, ‘aidatı’, ‘üyelik ücreti’ ve benzeri isimlerle tahsil ettikleri paralar tüketicileri bezdirmiş durumda. Yargıtay’ın geriye dönük olarak 10 yıllık bu tür ücretleri ödenmesine dair kararından sonra bankalara karşı mücadele başladı. Bugüne dek kredi dosya masrafı ve kart aidatları ile ilgili tüketicinin lehine birçok karar varildi. Basında bu tür haberler çıktıkça vatandaşlar da hakkını aramaya devam ediyor.

Yargıtay’ın son olarak bir dava ile ilgili verdiği karar bugün gazetelerde yer aldı. Yargıtay dosya masrafını belgeleyemeyen bankaların, müşterilerden tahsil ettiği paraları geri ödemesine karar verdi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yine milyonlarca tüketiciye ışık tutacak bir karara imza atarak, konut kredisi kullandırdığı müşteriden 4147 lira masraf alan bir bankayı haksız buldu.Kredi Kartı Aidatları nasıl iptal edilir?

Bankalar dosya masrafını belgelemezse paraları geri ödeyecek 

Karar emsal teşkil edeceği için kullandırılan her türlü krediden dosya masrafı adıyla ücret alan ve bu ücreti nereye harcadığını ispat edemeyen banka zor durumda kalacak.

2006’da özel bir bankadan 85 bin lira konut kredisi kullanan Ramazan Akpınar isimli vatandaş, bankanın kredi için 4147 liralık dosya masrafı ile karşılaştı. Akpınar, dosya masrafını kabul etti ve sözleşme imzalandı.

İspatlamak zorunda 

Kredi ödemelerine devam eden müşteri, dosya masraflarıyla ilgili yargı kararları ve Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesine göre bankanın kendisinden aldığı dosya masrafının haksız olduğunu öğrendi ve iadesini istedi. Banka bu talebe yanıt vermedi.

Akpınar, avukatı Fırat Epözdemir aracılığıyla İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Davalı banka, dosya masrafının sözleşmeye uygun olduğunu savunarak, davanın reddini istedi. Mahkeme, dosyayı bilirkişiye verdi. Emekli banka müdürü Osman Sezer tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, “Dosya masrafı adı altında para alındı. Ancak paraların nereye harcandığı belli değil. Banka belge sunamadı. Bankanın talep edebileceği iki masraf kalemi var. Biri ortalama 400 lira ekspertiz ücreti, diğeri kırtasiye masrafları. Ancak banka bu iki kalem için de para talep etmedi” dedi.

Yargıtay tarafından onandı 

Mahkeme, 4.147 liralık dosya masrafını faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi. Davayı kaybeden banka kararı temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 18 Eylül 2013’te temyiz istemini reddedip, yerel mahkeme kararını oybirliğiyle onadı.

‘Emsal’ teşkil edecek…

Yargıtay’ın bu kararı, bankaların dosya masrafı adı altında tüketicilerle görüşmeden tek taraflı hazırladıkları sözleşmelere dayanarak aldıkları ücretin hukuksuz olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Avukat Fırat Epözdemir, basın açıklaması yaparak, kararın sadece konut kredilerinde dosya masrafı adı altında ücret alınan tüketicileri ilgilendirmediğini, konut kredisi dışında taşıt ve her türlü tüketici kredisi kullanan milyonlarca tüketiciyi de ilgilendirdiğini söyledi. Epözdemir, Yargıtay’ın bu kararı uyarınca bankalara, tüketicilerden dosya masrafı adı altında aldıkları ücretleri nereye kullandığını ispat zorunluluğu getirildiğini, bu ispatı yapamayan bankaların tüketicilerden aldıkları ücretleri iade etmek zorunda kalacaklarını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ