Kredi Kartı Aidatları nasıl iptal edilir?

Kredi Kartı Aidatları nasıl iptal edilir?

Bankalar kredi kartlarını kullanan müşterilerden yılda bir kez olmak üzere kredi kartı aidatı tahsil ediyor. Kredi Kartı Aidatları bankadan bankaya ve kartın çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Bankalar kredi kartı sözleşmelerinde aidat alınmasıyla ilgili maddeler belirtiyor. Ama bu sözleşmeler o kadar küçük hazırlanıyor ki müşterilerin çoğu sözleşmeyi okumadan imzalıyor. Son günlerde Yargıtay 13. Dairesinin kredi kartı aidatlarının iptaline ilişkin kararından hareketle; geriye dönük olmak üzere çok sayıda tüketicinin dava açarak hakkını aldığı haberleri basında yer alıyor. Bazı bankalar kredi kartlarını iptal ettirmek isteyen müşterilerine kart aidatlarını iade ediyor. Bazı bankalar ise çeşitli koşullar sunarak iadesini gerçekleştiriyor. 

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, vatandaşların 10 yıllık kredi kartı aidatları da dahil olmak üzere tüm aidatlarını geri isteme haklarına sahip olduğunu ifade etti.

Birçok vatandaşın hakem heyetlerine başvurmadan önce ilgili bankaların çağrı merkezlerini arayarak ya kredi kartı aidatının ya da kredi kartlarının iptal edilmesini istediğini anlatan Dinç, şunları kaydetti:

”Bazı bankalar kart iptalini engelleyebilmek için müşterilerini kaybetmemek adına telefonla yapılan başvurulara olumlu yanıt veriyor. Kredi kartı aidatını iptal ediyor. Bankalar, hakem heyetlerine başvurulduğunda davayı kaybedeceklerini bildikleri için avukat ve diğer masrafları ödememek adına çoğu vatandaşı dava yoluna gitmeden ikna edip, aidat ücretlerini geri ödüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ