Kredi kartı taksitlerine sınırlama

Kredi kartı taksitlerine sınırlama

pos_151BDDK’nın kredi kartı düzenlemeleriyle ilgili çalışmaları sürüyor. Kurumun kredi kartlarıyla ilgili hazırladığı taslakta taksit sınırlaması bulunuyor.

Tasarıda kredi kartlarında genel taksit sayısı9 ayla sınırlandırılıyor. Elektronik, iletişim, kuyumculuk alışverişlerinde taksit sayısı 6 ayı, beyaz eşya ve mobilyada 12 ayı aşamayacak. Gıda ve akaryakıt alışverişlerinde taksit uygulamasına son veriliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, ‘Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı ile ilgili bir açıklama yaparak, kredi kartlarında genel taksit sayısının 9 ayla sınırlandırılacağını söyledi. Öztekin, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Orta Vadeli Plan (OVP) ve 2014 Yılı Programı’nda öngörüldüğü üzere, tasarrufların artırılması ve artan yurtiçi tasarrufların üretken yatırımlara yönlendirilmesi amacı doğrultusunda, kurumumuz tarafından bireysel kredilere ilişkin üç yeni düzenleme taslağı hazırlanmıştır. İşte BBDK’nın hazırladığı “Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı”

· Düzenleme taslaklarından biri ile kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getirilmektedir. Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacaktır. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörülmektedir. 

· Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir. 

Taşıt Kredisine Teminat 

· Taslakta binek araç alırken kullanılacak taşıt kredilerine de yeni sınırlamalar getirilmiştir. Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecektir. Hazırladığımız düzenleme taslağında kredilendirme oranı, taşıt değerinin elli bin Türk Lirası ve altı olması halinde yüzde 70, taşıt değerinin elli bin Türk Lirası’nı aşması halinde ise bedelin elli bin Türk Lirası’na kadar olan kısım için yüzde 70, elli bin Türk Lirası’nın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak sınırlandırılmaktadır. 

· Yeni düzenleme taslağı çerçevesinde, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülmektedir.

Kurumların görüşüne sunulan taslak, son şekli verilerek düzenlendikten sonra Hazine Müsteşarlığı’nca yayımlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ