Kredi masrafını geri isteyene şok!

Kredi masrafını geri isteyene şok!

Bankaların kredi müşterilerinden kredi masrafı veya dosya masrafı adı altında aldıkları ücretlerin iadesine ilişkin yaşanan gelişmeler vatandaşları harekete geçirdi. Geriye dönük olarak 10 yıl içerisinde çekilen kredilerden alınan kredi masraflarını tahsil etmek için çok sayıda vatandaş yasal yollara başvuru yapıyor. Banalar ise kredi masraflarını alabilmek için kuyruğa giren tüketicilerden aldıkları dilekçeye ek olarak elinde belgesi olmayanlardan da her bir döküm için 30-40 lira ücret istiyor.
Yargıtay kararlarına rağmen kredi kullanan vatandaşlardan dosya masrafı adı altında kestiği paraları geri ödemek istemeyen uyanık bankalar bir de bu durumdan kâr elde etmeyi umuyor. Böylece kaşığıyla verip, sapıyla geri alacaklar.

Yargıtay’ın dosya masrafına iade kararından dolayı, her türlü kredi kullanan vatandaşın geriye dönük olarak 10 yıllık kredi masraflarını geri alabileceği duyurulunca tüketiciler harekete geçti. Fakat bankalar bu durumu kendi kârlarına çevirdi. Yargıtay kararının ardından bankalara dilekçe yağmaya başladı. Kredi masraflarını alabilmek için bankalara dilekçeye başvuranların Şikayet Portalı Şikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlere göre bankalar elinde belgesi olmayan müşteriden her bir döküm için ücret talep ediliyor. Son 10 yılda kredi kullanan 12 milyon vatandaşın bu haktan yararlanabileceği düşünülürse bankalar kendini bu şekilde kurtaracak. İşte bu iddiaları kanıtlayan şikayetler şöyle:

Geri ödeme makbuzu için alınan ücret için dava mı açılacak

“Müvekkillerim adına, kredi alırken banka tarafından kesilmiş olan masrafların dökümü ile bu tutarların iadesine ilişkin başvuru yaptığımda ekran görüntüsü, ekstre, döküm çıkartabilmemiz için 30 TL ücret almamız gerekiyor dendi. Bankanın müşteri hizmetlerini aradım istenen bu paranın yasal dayanağı nedir diye sormak için ama her aramamda yaklaşık 12 şer dakika beklememe rağmen kimseye ulaşamadım. Sorunun acilen çözülmesini rica ediyorum. neticede avukatım zaten iade olmaması halinde dava açacağım bu 30 TL’yi de mi dahil edeyim davaya yoksa ayrı bir dava mı açayım?”

 

Elinde belgesi olmayandan ücret isteniyor!

“Yargıtay’ın kararlarını hiçe sayan bankalar kredi masraflarını alabilmek için dilekçeye ek olarak geri ödeme makbuzu istiyor. Kredi çektiğim bankanın şubesine gittim. Masrafların dökümanlarını istedim. Banka bu belgeyi vermek için 30 lira ücret istedi. Elinde belgesi olmayanlar her bir döküm için bankalara 30-40 lira ödemek zorunda.” Dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. seyhan dedi ki:

    2 yıl once yapı kredi den 10.000 lira kredi cektim 9600 lira nakit para verildi ama bunu gosteren belgeyi bulamıyorum. kredi cektigim yapı kredi subesine gittim ve sizden herhangi bir masraf alınmamıştır gibi cumleler sarf edildi bunu nasıl ispat ederim dosya masrafını geri almak istiyorum ?

BİR YORUM YAZ