Kredide ‘Halk Bankası’ müjdesi

Kredide ‘Halk Bankası’ müjdesi

Kredide Halk Bankası BayramıHalk Bankası kredi kullanmayı düşünenleri sevindiren bir müjde verdi. Halkın bankası geçtiğimiz hafta esnafın kredi faizine yüzde 50 indirim müjdesi ile milyonlarca esnafı sevindirmişti. Halk Bankası, şimdi de yeni müjdeler vermeye hazırlanıyor.

Halk Bankası’ndan 2012’de 258 bin esnaf, 6.9 milyar lira kredi kullandı. Bankanın faiz oranları zaten diğer bankalara göre daha avantajlı olduğu için kredi kullanmak isteyenler öncelikle Halk Bankasını tercih ediyor. Emeklinin dostu Banka bu yıl da kredi faizlerine yüzde 50 indirim uygulaması ile milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürdü. Banka önceki yıllarda bu uygulamayı 25 bin liralık kredi limitinde getirmişti. Ancak şimdi bu sınırlama kalkıyor.

Önümüzdeki günlerde Halk’tan esnafa ikinci müjde geliyor. Başbakan Erdoğan’ın talebi üzerine esnafın kredi faizi yüzde 6’nın altına çekilecek. Komisyon ve hizmet giderleri de cüzi düzeye inecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta “Yüzde 6’lık faiz fazla. Umarım kısa zamanda bunu düşürmek suretiyle özellikle faiz baskısını bu ülkenin tüketicileri üzerinden kaldırmış olalım” sözlerinden sonra Halkbank hamle yaptı. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Halkbank esnaf ve sanatkârlara kullandırılacak kredilere yüzde 50 faiz indirimi uygulayacak. Halen Halkbank’ın kullandırdığı esnaf kredilerinde faiz oranı yüzde 12 seviyelerinde yer alıyor ve Hazine destekli olduğu için esnafın ödediği faiz oranları 1 yıllıkta yüzde 5, uzun vadede ise yüzde 7.8’lere kadar iniyor.

258 Bin Esnaf Yararlandı

Halkbank, 2012 yılında 258 bin esnaf ve sanatkâra kredi kullandırdı. 2013 yılı için de esnafın kullandığı kredi faizlerinde Hazine desteğinin devam etmesi bayram havası yarattı. Resmi Gazete’de açıklanan Bakanlar Kurulu kararına göre ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, borçlarının tamamını kapatmadan hiçbir şekilde kredi açılmayacak.

Diğer bankalardan da hamle gelebilir

Başbakan Erdoğan’ın yeni bir faiz indirimi ve esnaf kredilerinde masraf ve komisyonlara yönelik esnafa yeni müjdeler sunmasıyla mikro işletme kredilerinde de durum değişebilir. Halkbank’ın esnaf kredileri faiz oranlarında yaptığı yüzde 50 indirimin özel sektör bankalarını da harekete geçireceği belirtiliyor. Mikro işletme kredilerinde önemli bir indirim bekleniyor.

Esnafa uzun vadeli kredide de müjde gelecek

Halbank’ın müjdesi esnaf ve sanatkârı memnun etti. Ancak önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan’ın yeni bir müjde vereceği öğrenildi. Ankara kulislerinde, geçen hafta, “Yüzde 6 faizi yüksek buluyorum” diyen Başbakan Erdoğan’ın, bu konuda hamle yaparak Halkbank’ın esnaf kredilerinde uzun vadede faizin yüzde 6’nın altına indiğini açıklayacağı konuşuluyor. Sadece faiz indirimi değil, bu kredilerde masraf ve komisyon alınmayacağı gibi söylentilerde er alıyor. Halkbank’ın bu husustaki gelir kayıpları ise Hazine Müsteşarlığındaki ödenekten karşılanacak.

Vergi borcu olana indirim yok

Halk Bankası, kredi kullanmanın tek şartı ise vergi dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na vadesi geçmiş borcunun olmaması.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ