Kredilerde zorunlu sigorta kalkıyor

Kredilerde zorunlu sigorta kalkıyor

Konut Kredisi Sigortaları KalkıyorKredi kullananların bundan böyle sigorta yaptırmaları isteğe bağlı olacak. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre, başta konut kredilerini de kapsayan tüm kredilerde, tüketicinin açık talebi olmaksızın sigorta yapılamayacak.

Kredi kullanan tüketici sigorta yaptırmak isterse, başka bir sigorta şirketinde de işlemini yaptırarak poliçesini bankaya verebilecek. Ancak bu uygulama şimdiden sigortacıların tepkisini çekti. Kanunla getirilen yeni uygulamanın tüketicinin lehine olmayacağı konusunda görüşler var. Başta konut olmak üzere tüm kredilerde sigorta zorunluluğu kalkıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Meclis’e sunulan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, sigorta konusunda da radikal değişiklikler içeriyor. Buna göre; konut finansmanı için verilen krediler başta olmak üzere, bankaların verdikleri tüm kredilerde, tüketicinin isteği olmadan kredi ile bağlantılı sigorta yapılamayacak. Ancak sigorta yaptırmak isteyen tüketici, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı veren kuruluş ve kredi veren tarafından kabul edilecek. Bu sigorta da hem kredi konusuna, hem borç tutarına, hem de kredinin vadesine entegre edilecek.

Yeni düzenleme, sigorta şirketlerinin dışında bankaları da olumsuz etkileyecek. Mevcut uygulamada bankalar, taşıt kredilerinde zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortasını; konut kredisinde ise zorunlu deprem sigortası ile konut paket poliçesini birlikte veriyorlar. Tüketici kredileri ve tüm kredilerde de hayat sigortası zorunlu kılınıyor. Bankalar bu sigortaları, anlaşmalı sigorta şirketlerinden yada iştiraki oldukları kurumdan yapıyor.

Tüketici Şikâyetleri 

Tüketiciler uzun süredir bu uygulamadan şikayet ediyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerden, çekilen krediler kapsamında yeterli bilgilendirilmeden sigorta primi kesildiği, tüketiciler sigortayı kabul etmediklerinde ise kredi verilmediğe yönelik şikayetler doğrultusunda bu uygulamayı değerlendirdi. Kredi kullandırılırken hayat ve konut sigortası yaptırmanın zorunlu olduğunun söylenmesi yönünde de şikayetler alındığına değindi. Bakanlık, ayrıca tüketicinin bilgisi dışında sigorta poliçesinin yenilenmesi veya poliçeden şikayetler olduğu durumlarda iptal edilmesi gibi şikayetlerin de yoğun olarak geldiğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, hazırladığı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’nda, bankaların verdikleri tüm kredilerde tüketicinin isteği dışında sigorta yapılamayacağına hükmetti.

Sigortacılar tepkili 

Yeni uygulama sigortacılardan tepki aldı. Kanuna konan bu maddenin sigorta yaptırmayan tüketicilerin daha fazla faiz ödemek durumunda kalacağını için tüketiciyi mağdur edeceği belirtildi. Sigortacılar bu uygulamalarının tüketicilerin menfaatine olduğunu belirterek, “Bu sigortalarda asıl amaç sigortalıyı korumak. Örneğin konut kredisi kullanan tüketici üçüncü senenin sonunda vefat etti. Banka ne yapacak? Ya geri kalanlardan krediyi isteyecek ya da konuta el koyacak. Sigorta sayesinde ise geride kalanlar ödeme yapmak zorunda kalmıyor. Çünkü hayat sigortası ile kredi borcu kapanıyor, kalan bir bakiye varsa geride kalanlara tazminat ödeniyor. Bize göre, sigortalılar, şikayet etmek yerine bu sigortaları kendilerinin istemeleri lazım.”

Tüketiciler daha fazla faiz ödeyecek 

AKSİGORTA Genel Müdürü Uğur Gülen, bu uygulamanın sigortayı kabul etmeyen kişilerin mutlaka kredi fiyatlamasına olumsuz olarak yansıyacağını ve müşterinin daha fazla bir faiz ödemesine yol açacağını belirterek “Sigorta olmadan kredi verildiğinde riske giren banka, kredi fiyatlamasını arttıracak. Bankalar, kredi verirken faizi, zaman maliyetini, risk primini ve karını ekleyerek hesaplıyorlar. Kişinin imzası dışında evi teminat alınarak, kredi riski, primi minimuma indiriliyor. Sigorta olmadan teminat olarak alınan varlığın riski de artar. Örneğin, şu an kullanılan minimum konut kredisi 50 bin TL ve ortalamada konut kredileri 5 yıl vade ile talep ediliyor. Bu krediyi, bugünlerdeki faiz oranını olan yüzde 0,67 ile hesapladığımızda, bin 15 liralık aylık ödeme çıkıyor. Risk primi artıp, sadece faiz 5 puan artsa, ödenecek rakam bin 30 lira. Sonuç olarak yıllık 180 liralık bir risk maliyeti çıkar. Bu tutar ile çok rahat konut sigortası yapılabilir. Yoksa hem sigortasız olup hem de aynı paranın ödendiği bir tablo ortaya çıkar. Ayrıca tüketiciler, kredi alırken istemezlerse sigortalarını başka yerden yaptırabiliyorlar. İstedikleri yerden kasko, trafik sigortalarını yaptırıp, bankaya gelebiliyorlar. Konut kredisinde ise sigorta yaptırmak isteyen, özellikle de DASK’ı isteyen zaten kısıtlı zamanda konut kredisi işlemlerini yaptırmak istiyor. Banka tüketiciye kolaylık sağlıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ