Kredisini erken kapatmayı düşünene kötü haber

Kredisini erken kapatmayı düşünene kötü haber

Tuketici_KredisiBankalar müşterilerinden çeşitli yollarla para kesecek uygulamalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bu konuda milyonlarca tepki ve şikayet olmasına rağmen yasalar bankaları haklı çıkarıyor.

TBMM’ye sunulan tüketici yasa tasarısından, yine bankaları haklı çıkaran bir düzenleme çıktı. Tasarıya göre tüketici kredisini erken ödemek isteyenler ceza ödeyecek.

Mevcut uygulamada sadece konut kredilerinde uygulanan erken ödeme cezası bundan böyle ihtiyaç, taşıt gibi tüketici kredilerinde de uygulanmaya başlanacak. Bankalar erken ödenen tüketici kredilerinden, yüzde 1’e kadar ‘erken ödeme tazminatı’ alacak.

Tasarının tüketici kredilerinde erken ödeme hükümlerini düzenleyen 27. maddesine göre, tüketici kredisinin erken ödenmesi halinde bankalar tarafından erken ödeme tazminatı alınması yasallaşacak.

Tazminat, ödemesinin bitmesine bir yıldan az kalan kredilerde, erken ödenen tutarın binde 5’ini (yüzde 0.5) aşamayacak. Taksitlerin bitmesine bir yıldan fazla süre kalanlarda ise bankalar erken ödenen kredi tutarının yüzde 1’ine kadar tazminat alabilecek.

Erken ödeme tazminatı her koşulda, tüketicinin erken ödemesi ile kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki dönemde ödenmesi öngörülen faiz tutarını geçmeyecek.

Örneğin üç yıl vadeli 40 bin lira taşıt kredisi kullanan bir kişi, ikinci yıl 25 bin lira toplu para ödeme yoluna giderse 250 lira erken ödeme cezası ödeyecek. Bu miktarda tüketici için sıkıntı yaratacak ceza.

Mevcut yasada ise, halen sadece konut kredilerinin erken kapatmak isteyenlere yüzde 2 oranında ceza alıyor.

20 Bin Lira Altı Cezasız 

Tasarıya göre, bir yıl içerisinde yapılacak erken ödeme tutarı 20 bin liranın altında kalanlardan ceza alınmayacak.

Ayrıca, tüketici kredisi için sigorta yapıldığında, borçlunun ölmesi durumunda sigorta şirketince yapılacak erken ödemeler ile kredili mevduat hesapları için yapılacak erken ödemelerde ceza söz konusu olmayacak.

Mevcut uygulamada ihtiyaç ve taşıt gibi tüketici kredilerinden erken ödeme cezası alınmıyor. Ancak birkaç banka, yasayı dolanarak, konuta ipotek koyarak kullandırdıkları ihtiyaç kredilerinden de erken ödeme cezası alıyor.

Tamamını öde talebine 30 gün süre 

Tasarıya göre, tüketici kredisi taksitlerinin ödenmekte zorlananlar için, bankanın borcun tamamının öde emri vermesi için en az iki taksidin ardı ardına ödenmemesi gerekecek. Ancak, bankanın bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az 30 gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunlu olacak. Mevcut yasada ise bu süre 7 gün ile olarak uygulanıyor. Konut kredilerinde ise halen 30 günlük muacceliyet uyarısı süresi uygulanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ