Ziraat Bankası personelini gençleştiriyor!

Ziraat Bankası radikal değişiklikler yaparak değişim operasyonu başlattı. Yeni yapılanma çerçevesinde gençleşmek isteyen Ziraat Bankası’nda yapılacak uygulama personeli de tedirgin etti. Çünkü yeni uygulamayla, banka çalışanlarının büyük bir kısmının emekliye ayrılası sağlanacak.

Ziraat Bankası personelini gençleştiriyor!

 

Kimlerin emekliye ayrılması isteniyor? Ziraat Bankası’nda personelin yaş ve hizmet süresi toplanarak personel için toplamı 84olanlar ile yönetici için toplamı 90 rakamına ulaşanların emeklilik işlemleri başlatılacak. Bu formüle göre, bu ay sonuna kadar 1.400 kişinin emekli edilmesi bekleniyor.

Ziraat Bankası’nda 2011 yılından itibaren yeni bir değişim ve dönüşüm projesi başlatıldı. Personelini gençleştirmek amacıyla aldığı “90 kararı” personelde huzursuzluk yarattı. Yönetim tarafından getirilen kurala göre, banka, personelin yaşını ve hizmet süresini topluyor, çıkan sonuç 90’ı bulursa, personel emekli ediliyor.

Yetkili görev grubundaki personelin yaş ve hizmet yılı toplamı 84 ise, personelle yollar ayrılıyor. Bu formülle bankadan Ocak ayı sonuna kadar 1.398 çalışanın emekli edileceği hesaplanıyor.

Dönüşüm projesi başlatıldı

1 Ocak 2013 tarihi itibariyle, çalışanlar arasında huzursuzluk yaşanırken, yüzlerce çalışanın istemediği halde emekliliğe hazırlandığı belirtiliyor. Banka yönetiminin söz konusu kararı “yeni değişim dönüşüm projesi” kapsamında bankanın gençleştirilmesi amacıyla aldığı belirtiliyor.

Uygulama nedeniyle emekliye sevk edilecek bazı banka çalışanları, banka yönetiminin düşük ücretli çalışanları istihdam etmek, yüksek maaşlı kıdemli çalışanları emekli etmek istediği için bu yönteme başvurduklarını iddia ediyorlar.

90 ya da 84’ü bulursan

Ziraat Bankası yönetimi geçtiğimiz yıl personeline, “iş sözleşmesinin karşılıklı anlaşma yoluyla sona erdirilmesi” anlamında bir sözleşme hazırlayarak imzalattı. İkale sözleşmesi adı verilen bu sözleşme 4857 sayılı İş Yasası’ndan ayrı olarak, Ziraat Bankası’nda yetkili grubunda görev yapan bankacılar için “yaş+hizmet süresi=84 yıl” hesabına uyanlar ile “yaş+ hizmet süresi=90 yıl” hesabına uyan yönetici banka çalışanlarına imzalattırılıyor.

2013 yılına girilmesiyle birlikte yüzlerce çalışan istemese de emekli olacak.

Dava açma şansı yok 

İkale sözleşmesinin imzalanmasıyla çalışanların herhangi bir dava açma hakkı da ellerinden alındı. Sözleşmede yeralan hükümler şöyle:

“…işçinin bu ikale sözleşmesi ile birlikte iş sözleşmesinin sona ermesinden doğan her türlü dava hakkının ortadan kalkacağını, işçinin işe iade talep etmeyeceğini, aksi halde iş bu sözleşme kapsamında yapılan ödemeleri iade etmek ile yükümlü olacağını hatırlatmış, işçi de bu koşulları kabul ettiğini belirterek iş bu sözleşmeyi imzalamıştır.”

Hüseyin Aydın 17 yıl daha kalabilir 

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevine 15 Temmuz 2011’de başlayan Hüseyin Aydın, 1959 doğumlu. Ziraat’teki formüle göre bankadaki 3 yıllık kıdemi yaşı ile toplanınca ortaya 57 rakamı çıkıyor. Bu demektir ki Aydın 17 yıla yakın bir süre daha bankada yönetici olarak kalabilir.

Yaş ortalaması Ziraat’de ise 39, sektörde 35

Banka kaynakları gelişmeyi doğrulayarak şu bilgileri verdi: “Ziraat Bankası’nın müşterilerine daha kaliteli hizmet sunmak üzere başladığı Banka Müşterisi Hizmet Modeli çalışmaları sürüyor. Çalışanların gelecek planlamalarına katkıda bulunmak amacıyla banka Haziran 2012 tarihi söz konusu çalışanları ile mutabakata varmak suretiyle 2 Ocak 2013 tarihinden itibaren emekli olabilmelerine imkan tanıdı. Bu şekilde Ocak 2013 tarihinde emekli olacak çalışanlar normal maaş, ikramiye ve diğer ödemelerini alacak, bankadan ayrılacağı tarihte ise kendilerine ayrıca ilave iki brüt maaş tutarında ödeme yapılacak. Uygulama devamlı olacak elerini alacak, bankadan ayrılacağı tarihte ise kendilerine ayrıca ilave iki brüt maaş tutarında ödeme yapılacak.

Uygulama ileriki dönemlerde de sürecek. Uygulamanın objektif, adil ve sürdürülebilir olması esas alındı. Çalışanlar için emekli olabilecekleri tarihi bugünden öngörebilme imkanı sağlandı. Düzenleme her yılın Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez uygulanacak. Türk bankacılık sektöründe halen 30-35 aralığında bulunan yaş ortalaması Ziraat Bankası’nda 39. Uygulama ile bankada çalışanlarının yaş ortalamasının sektör ortalamasına yaklaşması hedefliyor.”

Çalışanlar imzalatılan ‘İkale Sözleşmesi’ne göre, emekli olan veya ayrılan banka çalışanlarına diğer haklarının dışında 2 aylık brüt ücreti de banka tarafından ödeniyor. Sözleşmede şu ifadeler yer alıyor:

“Taraflar yasal kıdem tazminatı farkı, kullanmadıgı izin ücreti ve aşağıda belirtilen makul yarar kapsamında sayılan ek ödemenin işçiye verilmesi koşuluyla sözleşmenin anlaşma ile sona erdirilmesine mutabık kalmışlardır. İkale sözleşmesi yürürlüğe girmeden önce işciye ayrıca bir bildirime gerek kalmaksızın …tarihleri arasında bildirim süresi ve bildirim süresi içinde 8 saat (tam gün) iş arama izni kullandırılacaktır. İş bu ikale sözleşmesi neticesinde kıdem tazminatı farkı ve kullanmadıgı izin ücretinin yanı sıra, işcinin sözleşmesinin sona ermesinde elde edecegi makul yarara karşılık olarak işveren işciye 2 aylık brüt ücretini daha ödemeyi taahhüt etmiş, işci ise sözleşmenin iş kanununun /fesih ile ilgili hükümleri dışında, iş bu sözleşme ile ikale vasıtasıyla sonlandığını kabul ederek işverenle uzlaşmaya varmıştır.”

2 yorum

  1. Çok doğru karar adam kapağı bankaya atıyor nasıl olsa devlet dairesi ölünceye kadar çalış kıdemde basıyor arayan yok soran yok babasının çiftliği gibi.Arkadan gelen genç dinamik kişilere imkan verilsin.Kaliteli hizmet verilsin çiftlik anlayışı kalksın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*