Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır 2017

Boşanma davası yazacağınız bir dilekçe aracılığı ile aile mahkemeleri tarafından açılmaktadır. Boşanma davası açmak için davayı açan kişiye ait olan TC Kimlik Numarası ve adres bilgisi yeterli olmaktadır. Bir dilekçe yazarak boşanmak istemenizin sebeplerinden kısaca bahsetmek gerekir. Tazminat ve nafaka miktarının hesaplanmasında büyük bir önem arz edeceğinden dolayı da karşı tarafın hatalarını iyi bir şekilde belirtmek gerekir. Eğer taraflardan birisi Türk vatandaşı değil ise bağlı bulunduğu ülkede de boşanma işlemi gerçekleşmiş ise, Türkiye’de de bir tanıma davası açarak bu boşanmanın Türkiye’de de tescil edilmesi gerekmektedir.

Peki Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Yukarıda bahsettiğim dilekçenin hazırlanmasının ardından dava açılır. Dilekçeler diğer tarafa da tebliğ edildikten yani bildirildikten sonra karşılıklı olarak dilekçelere cevap verilir. Ardından ön inceleme amacı ile duruşma yapılır. Dava başladıktan sonra ise gerek görüldüğü taktir de taraflar dinlenir, tanıklar var ise onlar dinlenir, gerekli deliller incelenir, sunulan kanıtlar araştırılır. Bu aşamanın sonunda ise hakim kararını verir. Kararın ardından memnun olmayan taraf temyiz veya istinaf yolu ile karara itiraz etme hakkına sahiptir. Bu aşamaların sonucunda ise karar kesinleşir.

Boşanma Ne Kadar Sürede Son Bulur?

Anlaşmalı bir şekilde olan boşanma davalarında ilk duruşmadan itibaren yaklaşık olarak 3 aylık bir süreç geçer ancak küçük şehirlerde iş yükünün az olduğu yerlerde bu süre daha da kısalabilir. Çekişmeli boşanma davası için ise bu süre daha uzundur. Ortalama 2 yıllık bir süreçtir. Temyiz ve istinaf durumlarına gidilmediği durumlar da bu süreç daha da kısalmakta bazen 1 yıla kadar inebilmektedir. Aksi durumlarda ise ortalama olarak bu süreç 2 yılı bulabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan 2014 Ramazan Bayramı Ne Zaman? başlıklı makalemizde 2014 Kadir Gecesi ne zaman, 2014 Ramazan Bayramı Ne zaman başlıyor ve 2014 Ramazan Bayramı tatili kaç gün hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ