Boşanma Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Boşanma Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Boşanma Dilekçesi Örneği

Özellikle iki tarafın da rıza gösterdiği anlaşmalı boşanmalarda bir avukat yardımı gerekmeksizin taraflar bir dilekçe ile ilgili mahkemeye başvurarak boşanma talebinde bulunabilirler. Buna ilişkin boşanma dilekçesi örneği aşağıdaki şekilde hazırlanabilir.

Örnek Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma davaları Aile Mahkemeleri’nde görüldüğü için dilekçeyi Aile Mahkemesi’ne hitaben yazmak ve ilgili mahkemeye teslim etmek gereklidir. Ayrıca dilekçede sırasıyla davacı (boşanmak isteyen kişinin adı, soyadı ve adresi), davalı (boşanılmak istenen eşin adı, soyadı ve adresi), dava konusu (burada boşanma davası ve nedeni belirtilmelidir, sözgelimi geçimsizlik nedeni ile boşanma) ve dava tarihi belirtilmelidir.

Bunun ardından dava izah edilmelidir. Dava gerekçesi şu şeklide izah edilebilir: Davacı ve davalı (burada isimlerin de belirtilmesi gerekir) …/…/…. tarihinde evlenmişler (evlilik tarihi verilir) ancak o günden beri eşlerin birbirleri ile uyum sağlayamamış olmaları nedeniyle mutlu bir yuva tesis edememişlerdir. Hem davacı hem de davalı açısından yıpratıcı olan bu durumda evlilik birliğinin sürdürülmesi mümkün değildir. Bu nedenle her iki taraf da boşanmaya rıza göstermekte evliliğini sonlandırmak istemektedir.

Bu izah kısmından sonra da dilekçenin sonuç kısmı gelir ve bu bölümde de yukarıda anılan nedenlere bağlı olarak ve Medeni Kanun’un ilgili maddesi uyarınca tarafların boşanması ve duruşma tarihinin taraflara bildirilmesi talep edilir.

Dilekçenin altına günün tarihi ile birlikte her iki tarafın da ismi ve imzası eklenerek, dilekçe ilgili Aile Mahkemesi’ne teslim edilir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Böylesi bir dilekçeye bir de anlaşmalı boşanma protokolü eklemek gereklidir. Bu protokolde, boşanma durumunda eğer çocuklar var ise bunların velayeti hususu, nafaka ve tazminat ile ilgili hususlar, ortak mallar ve kişisel eşyaların paylaşımına ilişkin hususlar ve çocuklarla ile kişisel münasebetlerin ne şekilde geliştirileceğine dair detaylar yer almalıdır. Bu detaylar, her iki tarafın da hiçbir dış baskı ve etki altında olmadan üzerine mutabık olduğu hususların mahkeme heyetine sunulması anlamına gelir ve altında her iki tarafın da imzası bulunmalıdır.

Yukarıda anılan hususlarda taraflar arasında anlaşmazlık olduğu durumlarda ise, bir hukukçunun danışmanlığına başvurmak davanın sorunsuz ve daha kolay geçmesi açısından faydalı olacaktır.


Bir önceki yazımız olan 2014 Ramazan Bayramı Ne Zaman? başlıklı makalemizde 2014 Kadir Gecesi ne zaman, 2014 Ramazan Bayramı Ne zaman başlıyor ve 2014 Ramazan Bayramı tatili kaç gün hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ