Boşanmalarda Boşanma Avukatının Önemi

Boşanmalarda Boşanma Avukatının Önemi

Boşanma Avukatı

Evlenen herkes çok güzel bir hayat ve gelecek umuduyla evlenir ancak işler her zaman umulduğu gibi gitmeyebiliyor. Hayat şartları bazen çiftleri ayrılmak zorunda bırakabiliyor. Bazen evliliği sürdürmek için büyük mücadeleler verilebiliyor ancak sonunda gene de başarılı olunamazsa boşanma davası açılarak herkesin kendine yeni bir hayat kurma kararıyla evlilikler sonlandırılabiliyor.

Boşanma Nedir?

Boşanma, evliliğin yasal yollara başvurularak, anayasa çerçevesinde sonlandırılmadır. Eşlerin hangi durumlarda boşanabilecekleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile açıklanmıştır. Boşanma sürecinde eşlerden birinin ve ya her iki tarafında dava açması ile süreç başlamaktadır. Boşanma davaları ortalama olarak 8 ay ile 1 yıl arasında değişen sürede sonuçlanmaktadır. İki tarafında boşanmaya istekli olması boşanma sürecini hızlandıran bir etmendir.

Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma Avukatı, özellikle boşanma davaları ile ilgilenen ve bu alanda uzmanlaşmıştır. Dava sürecini daha iyi bildiği için boşanma sürecinin daha kolay ilerlemesi ve daha hızlı bir şekilde sonuçlanması için gerekli bilgi birikimini kullanmaktadır. Tarafların kendi çabaları ile dava sürecini takip etmeleri ve dilekçelerini ve gerekli evraklarını hazırlamaları ileride telafisi olamayacak sorunlara ve büyük bir zaman kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle tarafların alanında uzman bir boşanma avukatı ile görüşmeleri önem arz etmektedir.

İyi Bir Boşanma Avukatının Özellikleri Nelerdir?

İyi bir boşanma avukatı, her türlü boşanma davasında uzman, velayet ve nafaka gibi konulara hâkim olmak zorundadır. Bu konulara hâkim olmayan bir avukatın boşanma sürecinde sorun yaşaması muhtemeldir.  Aile hukukuna giren bu alanlarda kendini kanıtlamış bir avukatla çalışmak, davanın tarafların lehine sonuçlanmasını kolaylaştırmaktadır. İyi bir boşanma avukatı, davacının boşanma süreciyle ilgili soracağı bütün sorulara cevap verebilmelidir. Bu sayede davacı boşanma süreci ile ilgili çekincelerini giderebilecektir.


Bir önceki yazımız olan 2014 Ramazan Bayramı Ne Zaman? başlıklı makalemizde 2014 Kadir Gecesi ne zaman, 2014 Ramazan Bayramı Ne zaman başlıyor ve 2014 Ramazan Bayramı tatili kaç gün hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ