2014 Başbakanlık Bursu başvurusu

Üniversite kayıtları devam ediyor. Herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt olacak olan öğrencilerin en acil sorunu burs bulmaktır. Ailesinden uzakta, farklı şehirlerde öğrenim görecek öğrenciler burs arayışına girerek ailesine daha az yük olmak istiyor.

2014- 2015 yılında üniversiteye yerleşen adaylara yardımcı olmak adına burs başvuruları ile ilgili bilgilendirmelerimiz sürüyor. Üniversite öğrencilerinin alacağı karşılıksız burslardan birisi de Başbakanlık bursudur. Başbakanlık bursu için nereye başvurulacak, Başbakanlık bursu geri ödeniyor mu, Başbakanlık bursu için ne zaman başvuru yapabilecek? 2014 Başbakanlık bursu ne kadar ödenecek, kimler başbakanlık bursu alabilir, öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettikleri bu soruların yanıtları haberimizde.kyk-yurt-basvuru-sureci-basladi-1

Başbakanlık bursu olarak kısaca isimlendirilen TC Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu Yükseköğretim Bursu yüksek öğretim öğrencilerine verilen karşılıksız bir burstur. Açıköğretim Fakültesi dahil olmak üzere bütün üniversite öğrencilerinin başvurusu değerlendirilir. 2014-2015 yılında Başbakanlık Bursu almak için KYK’nın internet sitesi üzerinden başvuru yapılıyor. Başbakanlık Bursu’na üniversitelerin ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başvuru yapabilir. LYS sonucunda sayısal sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil testlerinde ilk 100’e giren öğrencilere öncelik kazanıyor. KYK tarafından burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye de burs verilmiyor.

Başbakanlık bursu başvurularının kesin tarihi henüz açıklanmadı. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) Eylül başı ile Ekim ayının son haftası arasında yapılması bekleniyor.

Üniversite öğrencilerin KYK’ya bağlı Bölge ya da Yurt Müdürlüklerindeki başvuru formlarını doldurup taleplerini iletebilir.

2014 Başbakanlık bursu ne kadar?

Burs ve kredilere 2013‘te yüzde 8 zam yapılarak öğrencilerine aylık 280 lira ödeme yapıldı. Beslenme yardımı olarak da 200 TL ödendi. Öğrenciler aylık 480 TL burs aldılar. Bu yıl da yılbaşında belli oranda zam yapılarak yaklaşık 500 TL ödeme yapılması tahmin ediliyor.

2013 yılında Yüksek lisans öğrencilerin burs ve kredi miktarı 560 TL,doktora öğrencisinin burs ve kredi oranını ise 840 TL olarak ödendi.

Başbakanlık Burs Merkezi

Adres :Karanfil Sokak No 67 Bakanlıklar / ANKARA Telefon : 0312 424 09 47 (3 Hat)

E-mail : sydtfburs@basbakanlik.gov.tr

burs@basbakanlik.gov.tr

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu 2014 yılı öğrenim kredisi, burs başvuruları başladığında sizlere duyuracağız.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*