Akut Vakfı

Akut Vakfı

akutArama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanlığını Nasuh Mahruki’nin yürüttüğü dağ ve diğer doğa koşullarında doğru ve etkin arama ve kurtarma faaliyetleri yürütmek üzere kurulan bir yapılanmadır. Daha sonra deprem ve sel eğitimleri alarak doğal afetlerde insanları gönüllü olarak kurtarmayı amaç edinmiştir. 17 Ağustos 1999 öncesinde ülkemizde arama kurtarma konusuna odaklanmış tek gönüllü dernek olan AKUT daha sonra birçok derneğe de öncü olmuştur. AKUT 33 bölgede oluşturduğu ekipler ve yaklaşık 1500 gönüllüsü ile çalışmalarını sürdürmektedir.

AKUT 2011 yılında vakıf kurarak, vakfın köklü ve kurumsal yapılanmasıyla çalışmalarını genişletmeyi hedefledi. AKUT vakfını Türkiye’nin bu alandaki en kurumsal, en köklü ve en güçlü kurumu haline dönüştürmek için çalışmalarına yön verdi. Akut Vakfı yurt içinde ve yurt dışında, doğa sporlarında, doğal afetlerde ve sair arama ve kurtarma gerektiren tüm olaylarda, kazalarda gönüllü olarak çalışmak, alınan ihbarla arama ve kurtarma operasyonunu başlatacak haberleşme zincirini oluşturmak, arama kurtarma operasyonuna katılabilecek eğitimli ve sertifikalı, uygun yetenekli ekip elemanlarını tespit ederek, eğiterek, ekibin en kısa sürede toplanmasını ve olay yerine ulaşmasını sağlayarak, etkin arama kurtarma çalışmaları yapmak ve en uygun koşulları oluşturmak amacıyla gönüllü kişilerden oluşuyor.

AKUT gönüllü olmak isteyenlerin desteğiyle her geçen gün büyüyen bir aile oluyor. AKUT çalışmalarına maddi olarak katkıda bulunmak isteyenler de bağış yaparak destek oluyorlar. AKUT gönüllü ekibine sürekli verdiği eğitimlerle arama- kurtarma operasyonlarında nasıl hareket edeceklerini öğretiyor.

Geliştirdiği projelerle ise üyelerine ve gönüllülerine daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyor.

Akut Vakfı adres

ADRES: Esentepe Büyükdere Cad.No:120 34394 İstanbul – TÜRKİYE
TELEFON: +90 (212) 217 04 10 (Pbx)
FAKS: +90 (212) 217 04 22
E-POSTA: info@akut.org.tr – akut@akut.org.tr
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ