Ailenin korunması için Cumhuriyet Savcılığına şikayet dilekçesi

Ailenin korunması için Cumhuriyet Savcılığına şikayet dilekçesi

anlasmali-bosanma-davasi-icin-dilekce-ornegi-1Eşlerin çeşitli nedenlerden dolayı anlaşmazlıklarında çıkan tartışmalarda şiddet uygulandığında, şiddeti gören taraf Cumhuriyet Savcılığına dilekçe ile başvurarak şikayet etme hakkını kullanabilir. Bu şikayet dilekçesi ile yasa gereği tedbirlerin alınmasını talep edebilir. Aile içi şiddetin önlenmesi için şiddet gösteren (genellikle kocaya)  evden uzaklaştırma kararı çıkartırabilir. Şiddet gören eşin kanuni olarak böyle bir kanuni hakkı var.

Ailenin korunmasına dair kanun 4320 sayılı madde uyarınca aile içi şiddete uğrayan kişiler Ailenin Korunmasına Dair Kanun’a göre önlem alınmasını isteyebilir, yasada sayılan önlemler arasında ortak konutun şiddet gören eşe özgülenmesi, şiddet uygulayan kişinin konuttan ve işyerinden uzaklaştırılması da bulunmaktadır. Şiddete maruz kalan kişi doğrudan aile mahkemesinden bu önlemlerin alınmasını isteyebilmektedir. Üstelik bu yasaya göre yapılacak başvurular ve icra işlemleri için harç alınmamaktadır.

Ailenin korunması için Cumhuriyet Savcılığına şikayet dilekçesi

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SAYIN MAKAMI’NA

ŞİKAYETÇİ EŞ :…….

VEKİLİ :…….

KARŞI TARAF :…….

KONU : 4320 Sayılı Yasa Gereğince Gerekli Tedbirlerin Alınması

SUÇ TARİHİ :…….

AÇIKLAMALAR : Müvekkilimiz ile karşı taraf şikayet olunan eş ……. tarihinden beri evli olup evlilik kayıtları, ……. İli, ……. İlçesi, ……. Mahallesi, ……. Cilt No, ……. Aile Sıra No ve ……. Sıra Nodadır. Tarafların bu evliliklerinden ../../…. doğumlu ……. isimli çocukları bulunmaktadır.

Davalı eş evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmemekte olduğu gibi eşine karşı sürekli şiddete başvurmaktadır. Davalı evin giderlerini karşılamadığı gibi, geç vakitlerde alkollü eve geldiğinde müvekkilimizi ve çocuğunu dövmektedir. Buna ilişkin doktor raporları mevcuttur

Bu nedenlerle 4320 Sayılı Yasa uyarınca Makamınızdan şikayet olunan eş aleyhine gerekli tedbirlerin alınması için bu başvurunun yapılma zorunluluğu doğmuştur.

H. NEDENLER : 4320 Sayılı Yasa ve İlgili Mevzuat

DELİLLER : Doktor raporları, Nüfus Kaydı, tanık beyanları vs.

İSTEM SONUCU :Arz edilen nedenlerle gerekli yasal kovuşturma yapılarak 4320 SY uyarınca şikayet olunan eş hakkında aile içi şiddetin doğmaması için gerekli tedbir kararının verilmesi için gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz……..

 

 

ŞİKAYETÇİ VEKİLİ …….


Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe Spor Eğitim Ve Sosyal Yardım Vakfı başlıklı makalemizde Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı bursu, Fenerbahçe Futbol Vakfı Bursu ve Fenerbahçe Lisesi Eğitim Vakfı Bursu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ