Dosya Masrafının İade Edilmesi İçin Verilecek İhtarname örneği

Dosya Masrafının İade Edilmesi İçin Verilecek İhtarname örneği

dilekce-ornegiBankaların konut kredisi ve diğer ihtiyaç kredisi kullanan tüketicilerden talep edilen dosya masrafları Yargıtay’ın aldığı karar ile geriye dönük 10 yıllık olmak üzere iade ediliyor. Tüketici Derneklerinin de bu konuda girişimleri sonucunda birçok tüketici bankalarda kullandıkları krediden kesilen dosya masrafını geri almayı başardılar. Konut kredisi dosya masrafının iadesi Yargıtay’ın, bu hususu değerlendirerek 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 10/B maddesinde kredi kuruluşlarının talep ettiği masrafların ne olduğunun açık şekilde belirtilmesi gerektiği yönünde kararı gösterilerek geri istenebiliyor.

Peki konut kredisi dosya masrafının iadesi nasıl yapılıyor?

Bu işlem için öncelikle kredi kullanan tüketicinin bankaya Konut kredisi dosya masrafı iadesi istemi içeren dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle sonuç alınmadığı takdirde Tüketici Hakem Heyetine dilekçe gönderilmesi ya da Tüketici Mahkemesine dilekçe gönderilmesi gerekmektedir. Sizlere bu dilekçe örneklerini de diğer yazılarımız da iletmiştik. Buradan ulaşabilirsiniz.

Dosya Masrafının İade Edilmesi İçin Verilecek İhtarname örneği

İHTARNAME

 

…………………  BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

…………..  Şubesinden ………. Tarihinde…………..nolu hesaptan kredi kullandım kullandığım krediden dosya masrafı adı altında ………………….TL para alındı  ödemiş olduğum ……….TL dosya masrafının 20 gün içerisinde tarafıma iade edilmesi , iade edilmiyorsa yazılı olarak tarafıma bilgi verilmesi aksi takdirde yasal haklarımı arayacağımın bilinmesini isterim.

 

Adı Soyadı

Adres:                                                                                                                        İmza

Tel:

TC No:

 

Not :1-Dosya Masrafı Ödendiğine dair Makbuz

2-Ödeme Tablosu

3 -Bankadan krediye ait imzalanmış sözleşme İstenecek ve dilekçe ekinde getirilecek

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nevzat kaya dedi ki:

    ben akbank2n 3 ayrı şubesinden kredi aldım. fakat bunların dosyamasraflarını vermemekte diretiyorlar.

BİR YORUM YAZ