Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçesi- Kaymakamlığa

Hesap İşletim Ücreti İadesi Dilekçesi- Kaymakamlığa

  Tüketici mahkemelerine ücretsiz başvurulacak!Bankaların hesap sahibi müşterilerinden aldıkları Hesap İşletim Ücreti yapılan itirazlarla geri alınabiliyor. 10 yıllık geriye dönük olmak üzere itiraz edilen Hesap İşletim Ücreti bedellerini geri almayı başaran tüketiciler bulunuyor. Bu itiraz için öncelikle varsa internet şubesinden bazı bankaların sistemindeki arşiv bölümünden sizden Hesap İşletim Ücreti  kesildiğine dair döküm alabilirsiniz. Bankaya giderek hesap ekstresi istediğinizde de bu dökümlere ulaşabilirsiniz. Daha sonra bankaya nasıl itiraz edeceğinize dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bankadan başvurunuza ret cevabı geldiğinde konuyu kaymakamlığa bağlı olarak hizmet veren tüketici sorunları hakem heyetine taşıyacaksınız. Kaymakamlık tüketici sorunları hakem heyetinin belirlediği şablonda bir dilekçe ve ekinde altta yer alan bilgilerle Kaymakamlığa başvuruyorsunuz. Dilekçe örneğini altta sizlerle paylaşıyoruz. Tek yapmanız gereken dilekçedeki boşlukları kendi bilgilerinizle doldurmak. Dilekçe ile birlikte aşağıdaki ekleri Hakem heyetine teslim edeceksiniz.

1. Hesap işletim ücretinin kesildiğini gösteren dekontlar.

2. Bankaya yolladığımız dilekçenin fotokopisi.

3. Bankanın dilekçeye gönderdiği olumsuz cevap.

4. Örnek mahkeme kararları

5. Kaymakamlığa* vereceğimiz dilekçe

6. Kimlik fotokopisi

bu belgeleri ve dilekçeyi kaymakamlığa teslim ediyorsunuz. Süreç 3 ay sürebilir. Ama sonuçta hesap iletim ücretlerini geri alabilirsiniz.

…. KAYMAKAMLIĞI

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Başvurucu                    : İsim-Adres

Karşı Taraf                  : …….….. Bankası AŞ.  (Adres)

:

Konu                           : Banka yıllık işletim ücretinin iadesi hk.

Olay                            :

 1. Karşı taraf …….. Bankası AŞ.’nin …………nolu müştersiyim.
 2. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu ve ilgili tüm vadesiz mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti alınabileceğine dair hiçbir hüküm olmadığı halde banka hesaplarımda Ocak ayı içinde hesap işletim ücreti adı altında ……..nolu hesabımdan …,00 YTL, tahakkuk ettirilmiştir.
 3. Karşı taraf ile aramızda tanzim edilmiş hesap açma dışında hiçbir sözleşme yoktur. Kaldı ki sözleşme olsa bile 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. maddesi gereğince, bu sözleşmenin 6. maddeden belirtilen hükümler çerçevesinde yeniden tanzim edilip imzalatılması gerekmekte iken bugüne kadar bir buda yapılmamıştır.
 4. Söz konusu vadesiz mevduat hesaplarından param durduğu müddetçe banka hiç bedel ödemeden yararlanmaktadır.
 5. Ayrıca banka çek tahsilatı, havale, EFT ve benzeri her türlü hizmetten zaten banka tarafından belirlenmiş ücretler tarafımdan tahsil edilmektedir. Ayrıca İnternet şubesinden yapılan tüm hizmetlerden de bankaca belirlenen bedeller hesabımdan tahsil edilmektedir.
 6. Bankadaki hesaplarımda para bulundurduğum ve bu paramı kullandığı için hiçbir bedel ödemeyen banka birde hiçbir hukuki dayanağı olmayan hesap işletim ücreti tahsil etmektedir.
 7. Bu yetmez, bu tahsilatı yapacağına dair hiçbir yazılı bilgi, uyarı ve ihtarda bulunmadan hesabımdan gasp gibi para çekilmektedir. Hiçbir banka hiçbir hesaptan hesap sahibinin imzalı izni olmadan hiçbir koşuldan para çekemez, mahsup yapamaz. Bu suçtur.

Talep : Bu nedenle alınmak istenen üyelik ücretinin haksız olduğuna ve tarafımdan ihtirazi kayıt ile ödenen bedelin hesabıma iadesini yazılı olarak istemiş ama olumlu yanıt almamıştır.

Bu nedenlerle tahsil edilmiş bulunan ….,00 YTL ve/veya …. ’nun, ilgili hesaplarıma karşı taraf Banka’nın 1 yıllık mevduata uyguladığı faiz oranı üzerinden hesaplanacak faizi ile birlikte tarafıma iadesine karar verilmesini talep ederim.

 

İsim-İmza 

Ekler                                                                                                

1-       Örnek karar: Fatih Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin hesap işletim ücreti Kararı

2-       Konuyla ilgili Kocaeli Tüketici Mahkemesi sıfatıyla 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden itiraz için açılan mahkeme sonucunu belirten karar

3-       Hesabımdan tahsil edilen ücretlerin dekontları

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. onur dedi ki:

  Bankadan , göndediğimiz dilekçeye herhangi olumlu yasa olumsuz bir yanıt gelmezse izlenmesi gereken yol nedir

BİR YORUM YAZ