Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi Örneği

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi Örneği

Bankalar kredi kartı kullanan müşterilerinden her yılın belli döneminde “kart aidatı” adı altında bir bedel tahsil ediyorlar. Kredi kartı kullanıcıları ekstrelerini incelemezlerse bu bedelin kesildiğinin bile farkına varmıyor. Son yıllarda Yargıtay’ın geriye dönük olarak 10 yıllık kredi kartı aidatlarını geri alınmasına dair kararları müşterileri de harekete geçirdi.

Gelen yoğun soru ve talepler üzerine Av. Selim Sander ile yaptığımız söyleşiden ve kendisinden aldığımız bilgilerden derlediğimiz yazı dizisi:

 

 

Kredi kartına aidat ücreti yansıdığını görenlerin öncelikle bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, kesilen kart aidatını ödemek istemediğinizi ve bunun iade edilmesini talep ettiğinizi belirtin. Eğer kabul ederlerse sorun yok. Ancak bazı bankalar değişik çözümlerle bu ücretleri iade ediyorlar. Belli bir oranda harcama sözü verene, iki adet fatura talimatı verene aidat ücretini iade eden bankalar var. Bazı bankalar da bu ücreti bonus puan olarak iade edeceklerini söylüyorlar. Ancak bu şekilde iade etmeyen bankalar için şu yola başvurmalıdır.

kredi-karti-aidati-iade-basvuru-dilekcesi-ornegi-1

Bu kez bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize dilekçe göndererek aidat ücretinin iadesini resmi yoldan talep edebilirsiniz. Dilekçeyi iadeli taahhütlü olarak gönderirseniz teslim alındığından da haberdar olursunuz.

Dilekçeye rağmen hâlâ aidatınız ödenmezse bankayla görüşme yolunu seçeceksiniz. Bankanıza aidatı ödemezlerse kartı iptal edeceğinizi’ söyleyebilirsiniz. Bu, durumda genellikle iptal ediliyor.

Ancak bunlara rağmen aidatınızı iade etmezlerse bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığın içindeki hakem heyetlerine gidebilirsiniz. Burada, hazır dilekçelere ekstrenizi de ekleyerek, ücretsiz şikayetçi olun.

Eğer kredi kartınız eski ve 10 yıllık kadarsa, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararı gereğince geriye dönük tüm aidatlarınızı isteme hakkınız bulunuyor.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi Örneği

……………………. BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
………………………
Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi hk.
Bankanızın ………………………………… numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanıza, anılan karta ait kredi kartı aidatı ödemekteyim.
Ancak, çeşitli tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da “kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”
Ayrıca, bu konuda, Yargıtay 13.Hukuk Dairesi’nce verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK, 125 Md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.
Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;
1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren bir listenin tarafıma verilmesini,
2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,
Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla

.. /.. /2012

ADRES:                                                                                                                                        Adı, Soyadı İMZA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. özen dedi ki:

  merhabalar.. öncelikle sormak istedigim.. kredi kartımı ben iptal ettirmiştim.. aidatını ödeyemedigimden dolayı.. ögrenciydim ve 300tl nin%20 si seklinde bir aidat ödüyordum kredi kartımı iptal ettireli 2 yıl oldu bu kartımın aidatını alabilirmiyim ? birde dilekceyi bankaya elden mi yoksa e-mail yolu ile mi atıcagız.. ? lütfen cvbı e-mail olarak atarsanız sevinirm kolay gelsin.

  1. isa özsoy dedi ki:

   10 yıl geriye dönük tüm kredi kartı aidatını geri alabiliyorsun. ben aldım 1 yıl kadar sürdü.

   1. ali osman dedi ki:

    nasıl aldın isa bey bide hangi banka ögrene bilir miyim

 2. nevzat cesaretli dedi ki:

  kredi kartımı kapattım, ayrıca çektiğim kredi borçlarımı da kapattım. haliyle kredi kart numaram da yok. bununla ilgili ne yapabilirim. saygılarımla..

  1. yusuf dedi ki:

   banka şubesine git kimlik kartınla. eski hesap numaralrımı görmek istiyorum de. büyük iihtimalle halen arşivde duruyordur

 3. ismail dedi ki:

  yusuf bey 29.11.2006 oyakbank tan 17.500 taşıt kredim var.3.200 lira faiz , 640 lirada vergi ve fonlar için yazıyor toplamda 21.350 lira ödedim burda masrafı ne kadardır alabilirmiyim. aynı bankadan birde kredi kartım vardı o yıllarda bunlar için ne yapabilirim.şimdiden teşekkürler.

 4. inayet dedi ki:

  merhaba çok acilen cevap verirseniz sevinirim bana bir dosya gönderilmiş kart aidatlarını geri alacağını idda eden sözde firma benden dosyaya karşılık 100 tl istiyor bunu alayımı yoksa sizin belirtiğiniz gibi dilekçe yazıp bankaya göndersem olurmu sizden acilen cevap bekliyorum teşekkürler lütfen cevap yazın

 5. ramazan yıldız dedi ki:

  10 senelik süre dolmamış ama birkikaç sene kullanıp iptal ettirdiğim kredi kartlarının numarasını bilmiyorum. Dilekçeye kart nosunu yazmadan müracaat edememmi. saygılarımla

  1. Abdul Kadir dedi ki:

   arkadaşım merhaba
   kredi kartı numranı bilmesende bankalara gidip bankalrda müşteri danışmanlarından alabiliyorsun

 6. ali osman dedi ki:

  arkadaşım ben kartımı kapattıktan sonramı yoksa kapatmadan mı müracat etsem iyi olur çünkü ben kartlarımı kapatmak istiyorum bana bi cevap yazarsan memnun olurum

BİR YORUM YAZ