Borca itiraz dilekçesi

Borca itiraz dilekçesi

dilekçeBorca İtiraz Dilekçesi nasıl yazılır?

Bir kişinin borcundan dolayı yargıya taşınan, haciz kararı alınan durumlarda itiraz etmek için ne yapmalıdır? Hacze düşen borca itiraz edilebilir mi? Borca itiraz edildiğinde haciz işlemi durdurulur mu?

Borcundan dolayı icraya verilen kişiler, icraya konu olan borcun durumuna göre itiraz edebilir. İcraya konu olan genellikle 3 çeşit borç bulunmaktadır.

– Sözleşmeye dayanan borçlar, mahkeme kararına dayanan borçlar ve çek-senet-poliçeye dayanan borçlar. 

Bir borç hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı varsa, itiraz etme durumu söz konusu değildir. İcra dairesine dilekçe verseniz bile hakkınızdaki işlemler durmaz. Ancak faiz ve mahkeme masraflarının yanlış hesaplanması durumunda (gelen icra emrini bir avukata danışarak) icra emrinin iptali için dava açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda borç ve icra takibi durdurulmasa da yanlışlığın düzeltilmesini sağlar.

Sözleşmeye dayanan borçlarda ise gelen ödeme emrindeki borç tutarına ve faize her zaman itiraz etme olanağınız vardır. Bu durumda da haksız yapacağınız itiraz tespit edilirse borç anaparasının % 40 oranında tazminat ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bilmediğiniz yerde, borcunuz olmadığı halde icra yazısı gelirse 7 gün içinde aşağıda yer alan örnek dilekçe ile yazılı olarak icra dairesine itiraz ediniz. Aksi takdirde borcu kabullenmiş olursunuz.

Kendi bilgilerinizle doldurduğunuz dilekçeyi, mutlaka imzalayarak ilgili makama teslim etmelisiniz.

Sizlere yardım ve bilgi amaçlı olarak Bu site Dilekçe örnekleri yayınlıyoruz. Hiç kimseye hukuki destek vermek amacında değiliz. Sorumluluk dilekçe veren kişiye aittir.

Örnek Borca İtiraz Dilekçesi

 

…İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                                   Dosya No

…/…

 

İTİRAZ EDEN(BORÇLU)                        :

ADI SOYADI                                              :

VEKİLİ                                            :

ALACAKLI                                     :

VEKİLİ                                            :

ALACAK TUTARI                        :  …TL

KONU                                               : Müvekkilime …/…/… tarihinde tebliğ edilen ilamsız

takibe ilişkin ödeme emrine yasal süresi içinde itirazımızdır.

 

İTİRAZ NEDENLERİ                   :

1-Alacaklının  icra takibine konu ettiği ve dosyaya ibraz ettiği sevk irsaliyesi ve faturaya müvekkil tarafından atıldığı iddia olunan imza, müvekkilin şahsına ait değildir. İmza inkarında bulunuyoruz.

2-Ayrıca alacaklı ile herhangi bir ticari ilişkisi bulunmayan müvekkilin böyle bir borcu da bulunmamaktadır. Borca da itiraz ediyoruz.

3-Hiçbir şekilde borcu kabul etmemek kaydıyla esasen takibe alınan alacak Borçlar Kanunu gereğince süre yönünden de zamanaşımına uğramıştır. Takip de bu nedenle geçersizdir.

 

SONUÇ VE İSTEM: Açıkladığımız sebeplerden dolayı müvekkil aleyhine yapılan  icra takibinin durdurulmasını, takip giderleriyle ücreti vekaletin alacaklıya yükletilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

…/…/……

 İtiraz Eden Borçlu Vekili

  Av.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. özge dedi ki:

    Hem borcun dogmadiğini iddia edip hemde borcun zamanaşimina ugradigini söylüyorsunuz 3 de belirttiğinize gerek var mi bence gereksiz 🙂 (halen ögrenciyim ve hoca sinavda borca itiraz dilekçesi sorabilir o yuzden ayrintilara cok dikkat etmem gerekiyor)

BİR YORUM YAZ