Anlaşmalı boşanma davası için dilekçe örneği

Anlaşmalı boşanma davası için dilekçe örneği

dilekce-ornekleriEvlilik gibi kutsal bir müessese kimi zaman çeşitli nedenlerden dolayı sonlandırılmak isteniyor. İşte çiftin her ikisinin boşanmak istemesiyle anlaşmalı boşanma davası açılıyor. Eşlerin karşılıklı olarak rızasıyla boşanma kararı almasına ve işlemlerine Anlaşmalı Boşanma deniyor. Anlaşmalı boşanmalarda çiftler ortak dilekçe ile Aile Mahkemesine boşanma taleplerini iletiyorlar. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için en az 1 yıllık evli olmak ve hakim karşısına birlikte çıkmak gerekiyor. Aşağıdaki örnek dilekçe ışığında başvurusunu resmi makamlara ileten çift en kısa sürede hakim karşısına çıkarak, boşanmanın mali sorununu ve varsa çocukların durumunu  belirten protokolün hazırlanmasıyla boşanabilirler.

 

Anlaşmalı Boşanma için Dilekçe örneği,
Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

 

AİLE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DAVACI_______:…………. Adres

DAVALI_______ :…………Adres

DAVA KONUSU:Şiddetli geçimsizlik nedeni ile Anlaşmalı boşanma talep ve davası.

DAVA TARİHİ:../…/…

İZAHI :
1-Davacı (İsim) ile davalı eşi(İsim) ../../….tarihinden beri evli bulunmaktadır.
2-Ancak eşler evlendikleri günden bu güne kadar birbirine uyum sağlayamamışmüşterek hayat çekilmez hale gelmiştir. Bu nedenle bir arada yaşayarak evlilik birliğini devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir.
3- Davalı eş ………de boşanmayı kabül etmektedir.Eşler arasında ../../….tarihli bir protokol yapılarak mali sonuçları hakkında anlaşmaya varılmıştır.
Bu protokol dilekçemize ekli bulunmaktadır.Bu itibar ile Medeni Kanunumuzun ilgili maddesi uyarınca tarafların anlaşmalı boşanmalarını talep etmek zaruretimiz hasıl olmuştur.

SONUÇ VE İSTEK :
Davalı eş………..de boşanmayı kabül ettiğinden ../../….tarihli prokol de göz önünde tutularak tarafların boşanmalarına
Duruşma gününün tarafımıza bildirilmesine dair iş bu dilekçemin kabulünü arz ve talep ederiz. …/…./20..

DAVALI DAVACI


Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe Spor Eğitim Ve Sosyal Yardım Vakfı başlıklı makalemizde Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı bursu, Fenerbahçe Futbol Vakfı Bursu ve Fenerbahçe Lisesi Eğitim Vakfı Bursu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sevgin dedi ki:

    Bu dilekceyi cikti alsana

BİR YORUM YAZ