İddet müddetinin kaldırılması için dilekçe örneği

İddet müddetinin kaldırılması için dilekçe örneği

dilekceİddet müddeti nedir?

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanan kadının yeniden evlenmesi için aradan üç yüz günlük süre geçmesi gerekmektedir. Bu süreye iddet müddeti denir.

Boşanmadan önce eşlerin birliktelikleri ihtimalini göz önünde bulundurarak hamile kalması halinde, doğacak çocuğun babasının belirlenmesi ile ilgili sıkıntı yaşamamak amacıyla konan kanuni süredir. İddet süresi kesin olmayan yeniden evlenme engeli olarak değerlendirilir. Ancak kadının üç yüz gün içinde evlenmesi halinde evliliğin iptaline sebep olmamaktadır. Kadın yeniden evlenmek istediğinde hamile olmadığının ispatlaması ve ilgili mahkemeye iddet müddetinin kaldırılmasına dair dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

İddet süresinin kaldırılması dilekçe örneği

Yeniden evlilik için beklenmesi gereken sürenin kısaltılması için örnek dava dilekçesi ;


                                        ………. AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI :
VEKİLİ :
DAVALI :
KONU : Bekleme Süresinin Kısaltılması talebi.

AÇIKLAMALAR :
Müvekkilim …/…/… tarihinde kocası …’dan boşanmıştır. Müvekkilim …/…/… tarihinde … ile nişanlanmış ve en yakın zamanda bu kişi ile evlenmek istemektedir.
Müvekkilim hamile olmadığını tıbbi olarak ispat edecek rapor ekte yer almaktadır. Bu nedenle iddet süresinin kaldırılmasını arz/ talep ediyoruz.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 132 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Boşanma kayıtları, davacı kadının hamile olmadığına dair doktor raporu ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, yeniden evlenebilmesi için müvekkilimin bekleme süresinin kısaltılmasına karar verilmesini saygılarımla bilvekale arz ve talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili
Av.


Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe Spor Eğitim Ve Sosyal Yardım Vakfı başlıklı makalemizde Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı bursu, Fenerbahçe Futbol Vakfı Bursu ve Fenerbahçe Lisesi Eğitim Vakfı Bursu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayse yilmaz dedi ki:

    Iddet suresinin kaldirilmasi icin ucret oduyor muyuz

BİR YORUM YAZ