Nafaka arttırmak için dilekçe örneği

Nafaka arttırmak için dilekçe örneği

zamBir kimsenin bakmakla yükümlü olduğu kişilere mahkeme tarafından bağlanan aylığa verilen nafaka deniyor. Nafaka ailenin ve dolayısıyla toplumun korunması için konulmuş bir önlemdir. Nafaka, boşanma davası ile birlikte eşler lehine, boşanma davasından bağımsız olarak ve boşanma davasından sonra talep edilebilir. Müşterek çocuklar, altsoy, üstsoy ve kardeşler için de nafaka talep edilebilir. Mahkeme tarafından belirtilen nafakanın av bulunması halinde nafaka attırmak için dilekçe ile mahkemeye başvurulur.

Sitemizde yer alan dilekçeler örnek olmaları amacıyla konulmuştur. Her dava benzersizdir ve bu nedenle dilekçelerde bulunanda farklı  talepleriniz olabilir. Bu nedenle dilekçeleri kişisel bilgi ve taleplerinize göre değiştirmeniz gerekmektedir. Resmi makamlara başvurmadan önce mutlaka konunun uzmanından yardım alın.

Nafaka arttırmak için dilekçe nasıl yazılır?

 

 

   ……. AİLE MAHKEMESİ

                                                          SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

……….

DAVACI :

VEKİLLERİ :

DAVALI :

KONU : Aylık ………-TL olan İştirak Nafakasının ………..-TL Arttırımı ile Aylık ………-TL ye Çıkartılması Talebimizdir.

AÇIKLAMALAR :

1- Davalı ile müvekkilemiz ………. Aile Mahkemesinin ../../…. tarih, …./…. E. ve …./…. K. Sayılı ilamı ile boşanmışlardır.

2- Boşanma sonucunda eşlerin müşterek çocuğu ../../…. doğumlu ………….’nun velayeti annesine bırakılmıştır. Bu ilamda müşterek çocuk için aylık ……….-TL iştirak nafakasına hükmedilmiştir.

4- …. yılında hükmedilen aylık ………-TL iştirak nafakası, günün ekonomik koşulları ve müşterek çocuğun büyümesi ve ihtiyaçlarının artması sonucu yetersiz kalmıştır. Müşterek çocuk …………… halen …………………. sınıfta okumaktadır.

5- Davalının ekonomik durumundaki düzelme, yüksek enflasyon karşısında paranın alım gücündeki düşüş ve müşterek çocuğun ihtiyaçlarındaki artış da göz önünde bulundurularak bu davanın açılması zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER : MK.m.182 ve İlgili Mevzuat.

DELİLLER :

1. Boşanma Dava Dosyası,

2. Tarafların Mali ve Ekonomik Durum Araştırması,

3. Nüfus Kayıtları,

4. Tanıklarımız,

5. Yasal ve Takdiri Diğer Deliller.

TALEP SONUCU : Arz edilen nedenlerle aylık ……….-TL olan iştirak nafakasının ……….-TL arttırımı ile aylık ……….-TL ye çıkartılmasına yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla vekaleten talep ederiz.

DAVACI VEKİLİ


Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe Spor Eğitim Ve Sosyal Yardım Vakfı başlıklı makalemizde Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı bursu, Fenerbahçe Futbol Vakfı Bursu ve Fenerbahçe Lisesi Eğitim Vakfı Bursu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ