Ara karar gereği beyan dilekçesi

Ara karar gereği beyan dilekçesi

dilekce-ornegiMahkemede alınan ara karar ne demektir?

Ara kara, mahkemelerde; uygulanan usulü yürütmeye yönelik olarak ve hüküm belirten “nihai karar”a (hükme) hizmet eden karardır. Duruşma bir celsede bitmediği için, gelecek oturuma kadar yapılacaklar tespit edilir ve karara bağlanır.

Yargılama hukuku yönünden, nihai karar temyiz edilebilir; ara kararı tek başına temyiz edilemez, ancak nihai kararla birlikte temyiz edilebilir. Nihai kararlardan dönülemez (rücu edilemez), buna karşılık ara kararlarından (usuli müktesep hak oluşturmadıkça) dönülebilir. Duruşma günü beklenmeksizin, dosyanın ele alınarak ara karardan dönülmesi istemi bir dilekçe ile ilgili mahkemeye bildirilir. Aşağıda örnek dilekçe yer alıyor.

ARA KARAR GEREĞİ BEYAN DİLEKÇESİ

 

…….SAYIN HAKİMLİĞİNE

DOSYA NO :…….

SANIK :…….

VEKİLİ :…….

YAKINAN

VEKİLİ :…….

KONU :……. Tarihli ara kararı gereği beyanlarımızın sunulmasıdır.

BEYANLARIMIZ : A) İŞTİGAL RAPORUNA KARŞI:

Müştekiyle ilgili olarak verilmiş olan iştigal raporu müvekkilimi bağlamamaktadır. Çünkü dava dosyası tekrar incelendiğinde görülecek olan şudur ki; müştekinin müvekkile ait kaza yapan araçta olduğuna ilişkin bir kesinlik söz konusu değildir.

Bunun yanı sıra trafik ekiplerince tutulan tutanaklarda müştekiye ilişkin olarak bir bilgi bulunmamaktadır. Yani müşteki kaza yapan araçta bulunmamaktadır.

Bir an için müştekinin kaza yapan araçta bulunduğunu kabul etsek bile, şahsın hayati tehlikeye maruz kalmadığı, sadece 60 günlük bir engelinin varlığından söz edilmektedir. Bu durum bu kadar beklenmeyen ve kusursuz bir kazanın normal sonucudur.

B) BİLİRKİŞİ RAPORUNA KARŞI:

Bilirkişi raporu gerçekleri yansıtamayacak kadar keyfi hazırlanmış ve o andaki koşullar dikkate alınmamıştır.

Müvekkilim aracını TEM gibi trafiğin çok yoğun olduğu bir ortamda aracını başka bir araca çarparak daha vahim bir sonuç meydana getirmeden mesleki yeteneklerini de kullanarak en hafif şekilde atlatmıştır. Buna rağmen 8\8 kusurlu görülmesi raporun gerçeklerden uzak ve keyfi olarak o andaki koşulların gözetilmeden hazırlandığını ortaya koymaktadır.

C) DOSYA BÜTÜNLÜĞÜ HAKKINDA :

Dosyanın kapsamından müştekinin kaza sırasında araçta olmadığı görülecektir. Sonradan müştekinin talebi doğrultusunda jandarma tarafından hazırlanan tutanak kabul edilemez ve dikkate alınamaz.

Müştekinin çeşitli tarihlerde Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı başvurularındaki şikayetleri farklı farklı beyanlar içermektedir. Bu durum müştekinin müvekkilim hakkında tahmini bir suçlama içerisinde bulunduğunu göstermektedir.

Kazada yaralandığını iddia eden müşteki ve babasının ifadeleri arasında da çelişkiler olup, inandırıcı değildir. Öncelikle bu çelişkilerin giderilmesi gerekir.

İSTEM SONUCU : Yukarıda açıklanan nedenlerle, beyanlarımızın da göz önüne alınarak anılan davanın reddine ve 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza hükmedilmesine karar verilmesini talep ederiz.

SANIK VEKİLİ


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ