Bedelsiz nedeni ile senet (bono) iptali davası dilekçe örneği

Bedelsiz nedeni ile senet (bono) iptali davası dilekçe örneği

dilekceSenet veya bono ile yapılan alışverişlerde satıcıya belli bir tarihte ödemek üzere evrak verilir. Ödeme günü geldiğinde ödeme anlaşmaya göre bankaya veya nakti olarak yapılarak evrak geri alınır. Ancak bazı durumlarda verilen senet ya da bononun iptal edilmesi gerekmektedir. Bu durumda senet- bononun iptali için ilgili makamlara dilekçe ile başvurulur. Bedelsiz nedeni ile başvurularda senedin iptali için dilekçe yazılır. Senet (bono) iptali davası dilekçesi nasıl yazılır?

       …….  MAHKEMESİNE

 

 
DAVACI                                          :
VEKİLİ                                            :
DAVALI                                           :
KONU                                               : İhtiyati Tedbir Kararı Verilmesi ve Bononun iptali talebi.
AÇIKLAMALAR                           :

  1. Dava dosyasına sunmuş olduğumuz satış sözleşmesi gereğince, Müvekkilim …,  davalı …’ den …/…/… tarihinde … adet … marka dizüstü bilgisayar almış ve bedeli olan … TL.’nin … TL.’sini peşin ve nakit para olarak ödemiş kalan kısmı içinde …/…/… düzenleme …/…/… vade tarihli  …TL.’lik bono vermiştir.
  2. Müvekkilim …, bilgisayarları getirdiğinde bunların … marka olmadığı ve ayrıca bilgisayarlardan … tanesinin istediği özelliklerde olmadığını görmüştür. Müvekkilim derhal davalıyı durumdan haberdar etmiş ve bunun üzerine söz konusu bilgisayarlar iade edilmiş, davalı da peşin olarak ödenen …TL.’yi müvekkilime geri vermiştir. Ancak davalı, müvekkilimin vermiş olduğu …TL.’lik bonoyu o anda yanında olmadığı gerekçesiyle daha sonra iade edeceğini beyan etmiştir.
  3. Ancak davalıya çekilen ihtarnameye rağmen davalı, bonoyu iade etmediği gibi … Bankası … şubesi aracılığıyla tahsile koymuştur.
  4. Bu nedenlerle İhtiyati Tedbir Kararı verilmesi ve ayrıca yukarıda belirtilen bononun iptali için  dava  açılması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER                  : 6762 S. K. m. 688, 669 ve ilgili mevzuat.
HUKUKİ DELİLLER                    : …/…/… tarihli satış sözleşmesi, Noterden çekilen protesto örneği,  tanık beyanları ve diğer deliller.
SONUÇ VE TALEP                 : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, bedelsiz kalan bononun iptaline, ödeme ve protesto işlemlerinin durdurulması konusunda öncelikle ihtiyati tedbir kararının verilmesine, yargılama giderlerinin ve avukatlık ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.  …/…/…

Davacı Vekili


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. irelia dedi ki:

    dostum iyi hoş demişsin de; birincisi bono bankaca tahsil edilmez. bankadan tahsil olunan çektir. ayrıca senet ve çek kaybında davalı taraf yoktur. hasımsız açılan bi davadır. lakin kimde oldugu biliniyorsa ozmn geri alma davası açılır. istirdat davası yani.

BİR YORUM YAZ