Bilirkişi raporuna itiraz ceza mahkemesi dilekçesi örneği

Bilirkişi raporuna itiraz ceza mahkemesi dilekçesi örneği

istirak-nafakasinin-artirilmasi-talebi-dilekce-ornegi-1Bilirkişi mahkemelerde tarafsız olarak görüş bildiren görevli kişilerdir. Uzman, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda bilirkişinin görüşüne başvurulur. Bu kişiler mahkemelere oy ve görüşünü sözlü ya da yazılı olarak vermesi için başvurulan gerçek veya tüzel kişilerdir. Bilirkişiler uzmanlık alanlarında görüşlerine başvurulduğunda rapor hazırlayarak yüce mahkemeye sunar. Ancak bu raporun içeriği sanığın aleyhinde ise her konuda olduğu gibi itiraz hakkı bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi resmi kurumlara yapılan tüm itirazlar dilekçe ile yapılmaktadır.

Sizlere her konuda yardımcı olmak adına çeşitli dilekçe örnekleri sunduk. İşte Bilirkişi raporuna itiraz dilekçe örneği

 

…….SAYIN HAKİMLİGİNE 

                                                                                                                       …….

 

DOSYA NO          : ……. 

İTİRAZ EDEN

(SANIK)               :…….

VEKİLİ                 :…….

KONU                  : Bilirkişi raporuna karşı itirazlarımızın sunulması

 

AÇIKLAMALAR  : 1-Mahkemenize sunulmuş olan, ……. tarihli Bilirkişi Raporuna itiraz ediyoruz.

2-Bilirkişi raporunda suça esas teşkil eden sıra çekler üzerinde inceleme yapılmış ve çeklerdeki imzaların keşideciye (Çek koçanı sahibine) ait olmadığı belirtilmiştir.

3-Çekler üzerindeki yazıların müvekkilimizin yazısına benzediğinden bahsedilmekle birlikte, kesin ifadelere yer verilmemiştir.

4-Bunun yanında bilirkişi raporunun sonunda “çeklerin müvekkilimiz sanık tarafından düzenlendiği kanaatine varıldığı” belirtilmektedir. Bu beyan bilirkişinin kendi raporundaki diğer açıklamalar ile çeliştiği gibi, müvekkilimizi hak etmediği şekilde suçlamaktadır. Bilirkişi adeta taraf gibi davranmakta, şüpheyi müvekkilimizi suçlayarak yorumlamaktadır. Oysa Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’ na göre “Şüpheden Sanık Yararlanır”.

5-Gerçeği arama mantığından uzaklaşan ve adeta müvekkilimiz aleyhine iddianame haline gelen bilirkişi raporunu kabul etmiyoruz.

İSTEM SONUCU : Açıklanan nedenler ile, itirazımızın kabulüne ve yeniden bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilmesini talep ederiz.

SANIK VEKİLİ

  …….

 


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ