Cezanın ertelenmesi talepli dilekçe örneği

Cezanın ertelenmesi talepli dilekçe örneği

dilekce-ornegiCezanın ertelenmesi için ne yapmak gerekir?

Çeşitli nedenlerden dolayı hakkında hapis kararı çıkan kişinin bu cezanın ertelenmesini isteme hakkı bulunmaktadır. Hükümlü çağrı kağıdının tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içerisinde itirazını dilekçe ile ilgili makamlara ulaştırır. Hükümlünün dilekçesinde cezasının ertelenmesi için, geçerli bir mazeret sunması gerekmektedir. Aşağıda örneğini sunduğumuz dilekçe ve ek olarak da 2 adet fotoğraf, vukuatlı nüfus kaydı örneği, açık adresini adli sicil kaydında belirtmiş olması ve dilekçe ekinde ikamet ettiği adrese dair fatura ile birlikte ilgili makamlara müracaat etmesi gerekmektedir. Dilekçeyi inceleyen savcı kolluk kuvvetlerinden hükümlünün adresinden, dilekçesinde belirttiği hususların doğruluğunun araştırmasını isteyebilir. Cezanın ertelenmesi talebine en geç üç gün içerisinde cevap verilmesi istenir.

……. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

SAYIN MAKAMI’NA

 

                                                                                                          

İNFAZIN ERTLENMESİNİ İSTEYEN: ……. 

VEKİLİ                 : ……. 

DAVACI               : K.H.

SUÇ                     : Hırsızlık

KONU                  : Cezanın infazının ertelenmesi talebimizdir.

 

AÇIKLAMALAR :1-Müvekkilimiz ……. Sulh Ceza Mahkemesi’nin ……. tarih ……. E ve ……. K. sayılı kararıyla .. ay  hapis cezasına mahkum edilmiştir.

2-Karar müvekkilimiz tarafından temyiz edilmeyerek kesinleşmiştir.

3-Müvekkilimizin eşi, geçirdiği ağır bir mide ameliyatı nedeni ile hastanede yatmaktadır. Tedavisi sürmekte ve ailesinin de yakın ilgisi gerekmektedir. Bu arada müvekkilimizin iki küçük çocuğunun bakımı da yine müvekkilimize kalmıştır.

4-Gerek eşinin hastaneden taburcu edilinceye kadar bakımı ve gerekse cezasını çekmeye girmeden önce işlerini yoluna koyması ve çocukları ile de ilgilenebilmesi için, müvekkilimizin cezasının ertelenmesini talep etmekteyiz.

5-Müvekkilimiz tüm duruşmaları takip etmiş ve cezalandırılırken de iyi hali göz önüne alınmıştır. Kaçma şüphesi bulunmamaktadır. Erteleme talebi zaruretten doğmaktadır. Eşinin sağlık raporları ve hastane giriş kayıtları dilekçemiz ekindedir. Müvekkilimizin varakalı nüfus örneği de ektedir. Çocuklarının yaşları incelenebilir. 

İSTEM SONUCU: Uygun görülecek kefalet karşılığında, müvekkilimizin cezasının infazının ertelenmesine karar verilmesini talep ederiz.

 

SANIK VEKİLİ

                                                              

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ