Karar düzeltme için Cumhuriyet Savcılığına başvuru dilekçesi

Karar düzeltme için Cumhuriyet Savcılığına başvuru dilekçesi

dilekceMahkemelerin verdiği kararın düzeltilmesi için dilekçe ile başvuru yapmak gerekmektedir. Kanun Metnine göre karar düzeltilmesini istemek yetkisi Cumhuriyet Başsavcısına aittir. Bu nedenle sanık avukatı Cumhuriyet Savcılığına kakrın düzeltilmesi talebini resmi bir dilekçe ile iletmektedir.

Cumhuriyet savcısı, sanık lehine olarak da kanun yollarına başvurabilir.

Avukat, müdafiliğini veya vekilliğini üstlendiği kişilerin açık arzusuna aykırı olmamak koşuluyla kanun yollarına başvurabilir.

Sitemizde sizlere ışık tutacak örnek dilekçeler yayınlamaya devam ediyoruz. Bu dilekçelere sadece kişisel bilgilerinizi ekleyerek imzalayıp ilgili makama ulaştırmanız yeterlidir.  Dilekçe ile ilgili yasal sorumluluk dilekçeyi veren kişiye aittir.

 

T.C.

BAŞBAKANLIK

GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI

…………………………….. Gümrük Müdürlüğü

SAYI         :

KONU       :

……………. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

DÜZELTME TALEBİNDE

BULUNAN (MÜDAHİL)                                  :T.C.Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı

                                                                           ……………………….. Gümrük Müdürlüğü   DAVACI                                                            : Kamu hukuku   SANIK (Sanıklar)                                              :   SUÇ                                                                    :   SUÇ TARİHİ                                                     :   DÜZELTİLMESİ İSTENEN KARAR: Yargıtay  ……….. Ceza Dairesinin ……………… tarih, …….. / …… E. ve ……../……. K. sayılı kararı.

KARAR DÜZELTME
NEDENLERİ                                                  :

[Bu bölümde; olay özetlenerek istemin konusunu oluşturan kararın neden düzeltilmesi gerektiği (CMUK’nun 322. maddesinde belirtildiği şekilde hükmün ve  kararın  zat  ve  mahiyetine  doğrudan  doğruya  etkili  olmak  üzere   temyiz dilekçesinde veya tebliğnamede ileri sürülen bir hususun ve bunlar haricinde esas hükme etkili olacak nitelikte noksan ve hataların temyiz incelemesi sırasında nazara alınmayarak bu hususlara değinilmemiş olması halinin olayda nasıl gerçekleştiği) açıklanır].   SONUÇ VE TALEP                           : Yukarıda açıklanan ve re’sen göz önüne alınacak nedenlerle, dava dosyasının ……………… Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilerek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca kararı veren Yargıtay …….. Ceza Dairesinden  yukarıda tarih ve sayısı belirtilen kararın düzeltilmesinin istenmesini ve ilgili ceza dairesince  de talep doğrultusunda kararın düzeltilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.                                                                                                                           Müsteşar a.


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ