Şahsi davaya karşı savunma dilekçesi

Şahsi davaya karşı savunma dilekçesi

dava-dilekce-ornegiKişiler kendilerine karşı açılan davalar için savunma hakkını kullanabilir. Herhangi bir mahkemeye hakkınızda açılan bir dava için savunma talep etmek en doğal hakkınızdır. Şahsi davalarda da savunma talebinizi mahkemeye bir dilekçe ile sunmanız gerekmektedir. Bunun için avukatınız aracılığıyla geçerli mazeretinizi bildiren savunma dilekçesinin mahkemeye sunulması gerekmektedir.

Şahsi davaya karşı savunma dilekçesi nasıl yazılır?
                                  ……… …ASLİYE CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE,

DOSYA NO :
ESAS HAKKINDA
SAVUNMASINI SUNAN SANIK :

VEKİLİ :

MÜDAHİLLER :

SAVUNMALARIMIZ :
1. Müvekkilim hakkında …… C.Başsavcılığının ……….. E.s. iddianamesi ile kamu davası açılmış ve iddia makamı esas hakkındaki mütalaasında müvekkilim için TCK 456/2,457/1,456/1,475/1, 51/2,36.m. uyarınca tecziyesini talep etmiştir.
2. Müvekkilim kendi işinin başında iken, müdahil ve arkadaşları müvekkilimin istasyonuna gelmişler, alkollü olarak müşterileri rahatsız etmişlerdir. Müvekkilim ise müdahil ve arkadaşlarını uyarmış, müdahiller bu uyarıya müvekkilimi döverek karşılık vermişlerdir. Müvekkilim ise kendisini korumak amacıyla eline geçirdiği bıçak ile karşı koymuş, müdahil ve arkadaşları saldırılarına devam edince büro kısmına kaçarak tabancayı almış ve korkutmak amacıyla hedef almaksızın iki el ateş etmiştir.
3. Müdahil ve arkadaşlarının istasyona geliş amaçları baskın tarzında ve hadise çıkartmaya yöneliktir. Bu husus müdahil anlatımları ile tanıklardan ……………..’nin huzurda verdiği ifadelerin karşılaştırılması ile açıkça ortaya çıkmaktadır. Müdahiller bir arkadaşlarının aracının arızalı olduğundan bahisle tamirci olan ………… ile buluşmak için geldiklerini iddia etmekte iken , ………….. olay yerinde olduğunu beyan etmesine rağmen müdahil ve arkadaşlarından hiçbir surette bahsetmemektedir. Bu gerçek müdahillerin saldırılarına uydurdukları mizansenin açık delilidir. Aksi olsa müdahil ve arkadaşlarının müvekkilimin nazik uyarısına uyması ve istasyonu terk etmesi gerekirdi.
4. Ayrıca müdahil ve arkadaşlarının iki araç ve 8 kişi ile istasyona gelmiş olması bu hususu açıkça ortaya koymaktadır.
5. Mahkemece resen dinlenen tanıkların anlatımları, müdahiller ve .. arkadaşının müvekkillerimin LPG Otogaz istasyonuna alkollü olarak geldiklerini, gaz almadıklarını, müşterileri rahatsız ettiklerini, müvekkilim …………….’in müdahilleri uyardığını ve bu uyarıya müdahil ve arkadaşlarının hep birlikte saldırarak karşılık verdiklerini, demir levye, sopa, yumruk ve tekmelerle müvekkilimi dövdüklerini, müvekkilimin can havli ile eline bir bıçak geçirerek saldırganları durdurmaya çalıştığını, buna rağmen saldırganların tecavüzünün devam ettiğini, müvekkilimin de içeriye kaçarak kasada bulunan silahı alarak korkutmak amacıyla bir el havaya ateş ettiğini, tecavüzün yine devam etmesi neticesinde yine korkutmak amacıyla bir el yere ateş ettiğini açıkça ortaya koymaktadır.
6. Müdahil ve arkadaşlarının müvekkilimi dövdüğü Adli Tıp kurumunun …………… tarihli müvekkilimin arızasının 5 gün mutad iştigale engel olduğunu belirtir raporu ile sabittir.
7. Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde müvekkilimin TCK 49.m. uyarınca müdahillerin haksız tecavüzlerine karşı vücut bütünlüğünü korumak amacıyla hareket ettiğini göstermektedir. Müvekkilimin, saldırganların tecavüzlerini defetmek için önce kendi gücüyle karşılık vermek istediği, bunda başarılı olamayınca lokantadan eline geçirdiği bıçakla kendini korumak istediği, yine başarılı olamayınca büro kısmına kaçarak tabancayı alarak saldırganlara karşı koyduğu açıktır. Müvekkilimin saldırganların mevcut ve ağır tecavüzünden başka türlü kaçınmak imkanı kalmamıştır.
8. Müvekkilimin müdahilleri yaralama kasdı bulunmamaktadır. Üzerine atılı suçun unsurları oluşmamıştır. Bu nedenle müsned suçlardan müvekkilim ……………….’in beraatini talep ediyoruz.

SONUÇ ve TALEP : Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı, müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ederim.

……/……/2014
Sanık Vekili
Av.
EK:
1.) Onanmış vekaletname örneği.


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ