Tutuklanmaya itiraz dilekçe örneği- 2

Tutuklanmaya itiraz dilekçe örneği- 2

dava-dilekce-ornegiÇeşitli nedenlerden dolayı gözaltına alınan kişiler hâkim veya mahkeme kararı ile tutuklanabilir. Tutukevinde bulunan sanığın tutukluluk hâlinin devamına hakım veya mahkeme karar verir.  mahkemenin her oturumda veya koşullar gerektirdiğinde oturumlar arasında ya da öngörülen süre içinde de re’sen karar verilir.

Soruşturma evresinde şüphelinin tutuklanmasına Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi tarafından, kovuşturma evresinde sanığın tutuklanmasına Cumhuriyet savcısının istemi üzerine veya re’sen mahkemece karar verilir. Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir. Bu talebini resmi bir dilekçe ile ilgili mahkemeye başvurarak yapmalıdır.

 

             ………. SULH CEZA MAHKEMESİ

             SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

KARAR NO: ……/….. Sorgu

TUTUKLAMA KARARINA
İTİRAZ EDEN ŞÜPHELİ : …………. ……………….
MÜDAFİİ : …………………….. ………
……….. …… ………………..

TUTUKLAMA TARİHİ : …/…/…..

AÇIKLAMALAR

Müvekkilim şüpheli …….. ……, …/…/….. tarihinde mahkemeniz …./…. Sorgu numaralı kararı ile tutuklanmıştır.Müvekkilimin ifadeleri ve dosya içerisindeki deliller dikkate alındığında dolandırıcılık suçunun unsurlarının oluşmadığı görülecektir.

Ayrıca, müvekkilimin tutuklanması için CMK m. 100’de aranan şartlar oluşmamıştır. Müvekkilimin bu eylemi yaptığına dair ‘kuvvetli şüphe’ bulunmamaktadır. Ayrıca müvekkilim, işyeri sahibi, sabit ikametgâhı olan, çevresinde tanınmış birisidir. Soruşturma evresinde kaçma ya da delilleri ortadan kaldırma, gizleme gibi teşebbüslerde bulunacak değildir.

Açıklanan nedenlerle, numarası yukarıda belirtilen tutuklama kararına itiraz ediyoruz.

TALEP

Bu nedenle tutuklama kararının kaldırılarak müvekkilimin salıverilmesini Sayın Hakimliğiniz’den saygılarımla arz ve talep ederim.

Şüpheli

Adı… Soyadı…
MÜDAFİİ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ