Tutuklu sanığın salıverilmesi istemli dilekçe

Tutuklu sanığın salıverilmesi istemli dilekçe

Çeşitli suçlar nedeniyle tutuklu bulunan kişilerin salıverilmeleri için avukatları tarafından ilgili mahkemeye dilekçe sunulur. TCK’nun 40. maddesine göre bu dilekçede tutuklu kalınan sürenin ceza mahkumiyetinden mahsubu talep edilir.  Kanunda ilgili hükümler gereğince Türk Hukukunda zorunlu mahsup sistemi kabul edilmiştir. TCK md. 40’daki şartların gerçekleşmesi halinde mahsup işleminin yapılması zorunludur; bu hususta hakimin takdir hakkı bulunmamaktadır. Tutuklulukta geçirilen sürenin ceza mahkumiyetinden indirilmesi, bu sürenin mahkumiyetten sayıldığı anlamını taşımaz. Bu nedenle çeşitli suçlardan tutuklanan kişiler ilgili makamlara salıverilmeleri talebini resmi bir dilekçe ile iletmek durumundadırlar.

 

…….SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO                           :…….       

TAHLİYE KARARI İSTEYEN:……                 

 

VEKİLİ                                  :……. 

DAVACI                                :……. 

MÜDAHİL                             :……. 

VEKİLİ                                  :…….

SUÇ                                      : Dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya  sebebiyet   verme.

SUÇ TARİHİ                         :…….

KONU                                   : Sanığın tahliyesine karar verilmesine ilişkin talebimiz Hk. 

AÇIKLAMALAR              : 1- Dosyanın kapsamından  ve trafik bilirkişi raporundan anlaşılacağı üzere dava konusu olay………..ve……….arası yol olan E-80 yolunda meydana gelmiştir. Trafik raporunda müvekkilime 3\8 kusur isnat edilmiştir. Ancak yolun şehirlerarası yol olması ve mağdurun yola aniden fırlaması gibi hususlarda göz önünde tutulacak olursa müvekkilime isnat edilecek kusur oranı daha da düşebilecektir.

2-Bunun yanı sıra  dava konusu suç taksirli bir suçtur. Olay müvekkilimin istek ve iradesi dışında meydana gelmiştir. Kasıt söz konusu değildir. Müvekkilim bu olaydan sonra psikolojik buhrana girmiştir. Müvekkilim iyi niyetini göstermek ve olayın haksız sonuçlarını giderebilmek için  mağdurun tedavi giderlerini karşılaması maksadıyla ona………..TL. ödemede bulunmuştur.

3-Dosyaya en son olarak ibraz olunan ../../…. tarihli rapora göre hayati tehlikesi kalkmış olup mağdur  sağlığına  kavuşmuştur.

4-Dilekçe ekimizde sunduğumuz belgeye göre  mağdur şikayetinden vazgeçmiş, maddi ve manevi tazminat talep etmeyeceğini, hatta müdahil olarak da davayı takip etmeyeceğini belirtmiştir.

5-Sanık müvekkil evli, iki çocuk sahibi ve ticaretle  uğraşan bir kişidir. Eşi hastadır. Evin geçimine katkıda bulunabilecek tek kişi müvekkilimdir. Ailesi müvekkilimin tutuklu bulunduğu günden itibaren geçim sıkıntısına düşmüştür. Bunun yanı sıra müvekkilimin işiyle ilgili bazı taahhütleri vardır. Bu taahhütlerini gününde yerine getirmezse ticari hayatı tehlikeye düşecektir.

6-Kanıtlar önemli  ölçüde  toplanmıştır. Kanıtların yok olma veya değiştirilme ihtimali mevcut değildir.

7-Sanık müvekkil sabıkasızdır. Ayrıca  sabit  ikametgah sahibidir. Kaçma ihtimali yoktur.

İSTEM SONUCU                : Yukarıda arz ve izah olunan  ve  resen  göz önüne  alınacak  nedenlerle sanık müvekkilimizin  bihakkın veya tensip kılınacak  kefalet ile tahliyesine karar verilmesini talep ederiz.

                                                                                                                                SANIK VEKİLİ

                                                                                     …….


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ