Ceza kararnamesine itiraz dilekçesi

Ceza kararnamesine itiraz dilekçesi

dilekceResmi kurumlar arasında yapılan yazışmalar, talepler dilekçe ile yapılmaktadır. İlgili makama iletilen bu dilekçelerde vatandaşın talepleri kendileri ya da avukatları aracılığı ile iletilir. Sizlere sitemizde çeşitli konularda dilekçe örnekleri sunuyoruz. Sizin işinizi kolaylaştıracak örnek dilekçeler yayınlamaya devam ediyoruz. Bu dilekçelere sadece kişisel bilgilerinizi ekleyerek imzalayıp ilgili makama ulaştırmanız yeterlidir.  Dilekçe ile ilgili yasal sorumluluk dilekçeyi veren kişiye aittir.

…….SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

                                                                                                           …….

 

 

DOSYA NO               :…….

 

İTİRAZ EDEN/SANIK:…….

 

VEKİLİ                       :…….

 

DAVACI                     :…….

 

SUÇ                          :…….

 

D.KONUSU                : Ceza kararnamesinin kaldırılması istemidir.

 

TEBELLÜĞ TARİHİ   :…….

İTİRAZ NEDENLERİ  : 1-Mahkemenizce  müvekkilim hakkında ……. tarihli  ve ……. E ……. K sayılı ceza kararnamesi düzenlenmiştir.

 

2-../../…. tarihinde, video ve müzik kaseti satma işi ile uğraşan müvekkilimin dükkanında yapılan aramada 12 adet bandrolsüz video kaseti ele geçirilmiştir.

 

3-Öncelikle arama yasal normlara uygun olarak yapılmamıştır. Müvekkilimin arka bölmesinde bir müzik seti kutusu içinde bulunan kasetlere polis tarafından el konulmuştur. Müvekkilimin kasetlerin kiralanmadığı, bir müşterisi tarafından düğün kaseti çoğaltılmak üzere dükkanına teslim edildiği ve kasetlerin içinde ne olduğunu dahi bilmediği itirazlarına karşı, yine de zabıt tutulmuş ve kasetlere el konulmuştur.

 

4-3257 sayılı Video ve Müzik Eserleri yasası ve Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına aykırılık nedeni ile, önce Cumhuriyet Savcılığı Ön Ödeme Emri göndermiştir. Aynı savunmalarını dile getiren ve ön ödemede bulunmayan müvekkilime bu kez mahkemenizce, yukarıda esas karar numarası ve tarihi belirtilen ceza kararnamesi düzenlenmiştir.

 

5-Müvekkilim suç işlememiştir. Yasaya göre bandrolsüz kaset ya da CD bulundurma suçunun işlenmiş sayılabilmesi için satış ya da kiralama düzeninde raflarda bulunması gerekir idi. Oysa bu kasetler raflarda değil arka bölmede ve bir kutunun içinde bulunmuştur. Bu kasetler müvekkilimin müşterisine aittir ki, bu konuda gerekir ise ifadesine başvurulabilir. Bu kasetlerin kiralandığına ilişkin bir kart ya da defter olmadığı gibi, satıldığına ilişkin bir satış fişi ya da fatura da ele geçirilmiş değildir.

 

6-Bütün bu durumlar göz önünde bulundurularak, müvekkilim hakkında haksız olarak düzenlenen ceza kararnamesinin iptali gerekmektedir.

 

İSTEM SONUCU    : Yukarıda açıkladığımız nedenler ile müvekkilim hakkında haksız olarak verilmiş sulh ceza kararnamesinin iptaline karar verilmesini talep  ederiz.

 

SANIK VEKİLİ

                                                                                …….


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ