Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe, bir isteği bildirmek amacıyla özel ya da resmi kurumlara yazılan yazıdır. Dilekçeler resmi yazılar olduğu için kurallarına uygun olarak kaleme alınması gerekiyor. Dilekçe hakkı, anayasada belirtilen kişilik hakları arasında yer alıyor. Bu açıdan herkesin dilekçe verme hakkı bulunuyor. Ancak kurallarına uygun şekilde yazılmayan dilekçeler gönderildiği kurumda işleme alınmaz.

Dilekçe Kağıdı Nasıl Olmalıdır?

Dilekçede kullanılacak kağıdın çizgisiz ve beyaz bir A4 kağıdı olması gerekiyor. Bu kağıt hiçbir şekilde yarım olmamalıdır. Aynı zamanda yırtık, lekeli ya da buruşuk kağıtlar da dilekçelerde kullanılmaya uygun değildir. Dilekçe yazarken hiçbir şekilde kağıdın arka yüzüne geçilmez. Eğer yazılacak hususlar bitmediyse ikinci bir kağıt kullanılır. Ayrıca dilekçeyi yazarken bilgisayar ve daktiloyu da kullanabilirsiniz. Tükenmez kalem kullanacak olan kişiler mavi ve siyah dışında herhangi bir renk kullanamaz.

Dilekçeye Giriş ve Üslup

Dilekçeler tamamen resmi yazılar olduğu için kullanacağınız üslubun tamamen ciddi olması gerekiyor. Dilekçelere samimiyeti ve içtenliği çağrıştıracak hiçbir kelime ya da cümle eklenemez. Dilekçeye giriş yaparken, isteğinizi hangi kuruma yöneltiyorsanız o kurumun adını yazarak başlamanız gerekiyor. Ancak giriş yaparken kağıdın üst kısmından ve yanlardan eşit miktarda boşluk bırakmayı ihmal etmeyin. Dilekçeler kağıdın en üst kısmından başlanarak yazılmaz. Yukarıdan boşluk bırakılması gerekir.

Dilekçede Ad, Soy ad, Tarih ve Adresin Yazımı

Dilekçelerde en çok hatayı ad, soy ad ve tarih düşerken yapıyoruz. Öncelikle yazacağınız dilekçenin sağ üst köşesine tarihi gün, ay ve yıl şeklinde belirtin. Bu kısma tarih dışında başka hiçbir bilgi yazılamaz. Ad, soy ad ve imza ise kağıdın sağ alt köşesine gelecek şekilde yazılır. Ancak imza, ad ve soyadın üstüne gelecek şekilde atılmalıdır. Kağıdın sol alt bölümüne ise adres eklenir. Eğer dilekçeyi göndereceğiniz kuruma herhangi bir ek evrak iletecekseniz, bu evrakları da sol alt bölüme ‘ek’ başlığını atarak iliştirin.

Dilekçe Nasıl Bitirilir?

Dilekçelerde hiyerarşik bir düzen vardır. Bu bakımdan bitişi de buna göre yapmalısınız. Eğer dilekçe gönderdiğiniz kurum ya da kişi sizden daha üst kademede yer alıyorsa, ‘gereğini arz ederim’ şeklinde bitirilmelidir. Eğer sizden alt makamda bir kurum ya da kişiye yazıyorsanız da ‘gereğini rica ederim’ şeklinde bitirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ