Gürültü yapan komşuyu şikayet dilekçesi

Gürültü yapan komşuyu şikayet dilekçesi

dilekce-ornegiGürültü yapan komşuyu şikayet dilekçesi nasıl yazılır?

Apartmanlarda bir arada yaşamak durumunda kalan komşular arasın en fazla tartışma konusu olan konuların başında “gürültü” gelir. Üst kattaki komşusunun gürültüsünden rahatsız olan komşular rahatsızlıklarını çeşitli yollarla bildirirler. Bazen uyarı, bazen kavga ederek sorunu aralarında çözmeye çalışırlar. Apartman Gürültü Yönetmeliğinde belirlenen yasak saatlerde gürültü yapılması yasalarca da suç teşkil ediyor. Yönetmelik; mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 19:00 – 07:00 gürültülü hareketlerin yapılması; Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilmesi nedeni ile gün boyunca gürültü yapılmasını yasaklıyor.

Bu saatler arasında rahatsız edici boyuttaki gürültüleri şikayet edebilirsiniz.

Apartmanda yasak saatlerde gürültü yapan komşuların nereye şikayet edilmesi gerekiyor? Gürültü yapan komşuları şikayet etmek için nereye başvuracağız? Apartman gürültüsü nereye şikayet edilir? 

Yönetmelik tarafından belirlenen saatlerde rahatsız edici boyutta gürültü, tamirat, yüksek sesli müzik açan komşular bir dilekçe ile Sulh Hukuk Mahkemesine şikayet ediliyor. Mahkeme gerekli incelemeleri ve değerlendirmeleri yaparak gürültü niteliğine göre çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Bazı durumlarda para cezası verirken, bazı durumlarda ise hapis cezası hatta kat mülkiyetinin devri mecburiyetine kadar karar verebiliyor..

Örnek Apartman gürültüsü şikayet dilekçesi

 

………….. SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

 

DAVACI : (Yönetici Adı Soyadı,Adresi)

DAVALILAR  : (Kat Malikinin Adı-Soyadı,Adresi)

KONUSU : Kat maliki bulunan davalının bağımsız bölümünün ……………….. (çekilmez hal yazılır) ……………. sebebiyle mülkiyet hakkının devri.

 

OLAY : Yöneticisi: bulunduğum ……………ili………….. ilçesi ……………. mahallesi………….. caddesi ………….sokakta ………… ada……….. parselde bulunan…… kapı numaralı apartmanın…… nolu bağımsız bölüm maliki olan davalının, ……………. (çekilmez hal yazılır) …………… sebebiyle, bağımsız bölümünün diğer kat maliklerine arsa payları oranında mülkiyet hakkının devredilmesi için işbu dava açılmış bulunmaktadır. Diğer kat maliklerinin ad ve soyadları ile arsa paylarını gösteren liste ile yönetici olarak bu davayı açmama yetki veren Kat malikleri kurulunun kararı dilekçe ekinde sunulmuştur.

 

HUKUKİ DAYANAK: Kat mülkiyeti kanunu Madde 25 ve ilgili mevzuat.

 

DELİLLER : Tapu sicil kaydı,yönetim planı,kat malikleri kurulu kararı,ihtarname ve diğer deliller.

 

SONUÇ VE İSTEK : Davalı kat malikinin…….nolu bağımsız bölümünün dava tarihindeki değeri kendisine ödenmek kaydıyla, mülkiyetinin diğer kat maliklerine arsa payları oranında devredilmesini ve yargılama giderlerinin davalıya Ödettirilmesini arz ve talep ederim.

 

Tarih…../…../…….

 

Davacı(Adı-Soyadı,İmza)

EKLER :

1- Kat maliklerinin,adı soyadı ve arsa payları listesi.

2- Yöneticiye dava açma yetkisi veren kat malikleri kurulu kararı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ