Hakaret suçuna savunma dilekçesi

Hakaret suçuna savunma dilekçesi

iptal-davasi-dilekce-ornegi-askeri-1Hakaret, bir kişinin onurunu kıracak şekilde sözler sarf etmektir. Bir kimseye şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil isnat etmek veya sövme şeklinde saygınlığına saldırmak suç teşkil eder.

Bütün ülkelerin ceza sistemlerinde “hakaret” cezayı gerektiren bir eylem olarak tanımlanmıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde “bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına zarar memura  hakaret suçu, görevinden dolayı yapılmamışsa dava açılması mağdurun şikayetine bağlıdır. Hakaret suçu basın yoluyla yapıldığında cezası daha fazla olmaktadır.

Hakaret suçu işlediği gerekçesiyle hakkında dava açılan kişinin de kendisini savunmaya ve hafifletici gerekçelerini sunmaya hakkı bulunmaktadır. İşte sizlere kolaylık olması açısından örnek Hakaret suçuna savunma dilekçesi yayınlıyoruz. Yapmanız gereken kişisel bilgilerinizle kendi dilekçenizi hazırlamak olacaktır.

HA KARET SUÇUNA SAVUNMA DİLEKÇESİ

 

…….SAYIN HAKİMLİĞİNE,

DOSYA NO                            :…….

SAVUNMA SUNAN (SANIK)   :…….

VEKİLİ                                   :…….

ŞAHSİ DAVACI                        :…….

VEKİLİ                                   :…….

SUÇ                                       :…….

KONU : Savunma Beyanlarımızdır.

AÇIKLAMALAR :1-Davacı müvekkilimiz hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesi ile dava açmıştır. Müvekkilimiz davacıyı hayatında olay günü haricinde hiç görmemiştir. Olay günü benzinlikten aracına benzin doldurtan müvekkilimiz, ödemeyi Visa ile yapmak üzere yöneticinin ofisine girmiştir.

2-Davacıyı ilk ve son defa da orada görmüştür. Davacı marketten aldığı sigara ve bira ücretini ödemeye çalışmaktadır. Ayakta duramayacak kadar da sarhoştur. Müvekkilimiz ödemesini yapıp ofisten ayrıldığında, davacı müvekkilimizin üzerine yıkılmış ve bir miktar da kusmuştur. Kız arkadaşı ile buluşmaya giden ve en sevdiği takım elbisesi kirlenen müvekkilimiz, biraz da kaderine sinirlenerek “Allah kahretsin” demiştir. Bu söz asla davacıya karşı söylenmiş bir söz olmayıp, müvekkilimizin şahsi yakınmasıdır.

3-İçkili davacı bunun üzerine müvekkilime sinkaflı küfürler ederek üzerine yürümüştür. Müvekkilimiz profesyonel boksör olmasına ve ayık iken dahi davacıyı rahatlıkla saf dışı bırakabilecek olmasına karşın, alttan almış ve sadece davacıyı terbiyeli konuşmaya davet etmiştir. Davacı küfürlerini sürdürürken araya benzinliğin yöneticisi girmiş ve müvekkilimizi yatıştırarak arabasına kadar da eşlik etmiştir.

4-Olay yerinden ayrılan müvekkilimiz sonradan bu dava ile karşılaşmıştır. Haksız olan davacının bizzat kendisidir. Tüm benzinlik personeli de bu konuda tanıklık edecektir. Ayrıca kirlenen elbisesini temizleyen temizleyiciye ait fiş de ektedir. Müvekkilimizin suçu yoktur. Ayrıca uğradığı hakaretler ve mahvolan elbisesi ile ilgili olarak da dava açma hakkını saklı tutmaktadır.

İSTEM SONUCU :  Açıklanan nedenler ile müvekkilimiz hakkında haksız açılan davanın red edilmesini talep ederiz.

SANIK VEKİLİ


Bir önceki yazımız olan Yarın hangi illerde okullar tatil! başlıklı makalemizde 13 aralık kar tatili olan iller, Hangi İllerde Okullar Tatil ve tatil olan okullar hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ