İcra Müdürlüğüne Mal Beyanı Dilekçesi

İcra Müdürlüğüne Mal Beyanı Dilekçesi

dilekceİcra müdürlüğü tarafından yapılan işlemlerde “İcra ve İflas Kanunu” şartları dikkate alınmaktadır. İlgili kanunun 74. maddesine göre, borçlu kişiye ödeme emri ve haciz işlemi beyanı gönderildiğinde mal beyanında bulunması gerekmektedir. Borçlu olan kişi mal beyanında kendisinde ve üçüncü şahıslarda olan borç miktarı ile sınırlı olarak mal ve alacaklarını, geçim kaynaklarını, borcu ödeme yollarını, ödeme planını ödeme emrini gönderen İcra Dairesi’ne bir dilekçe ile bildirir.

İcra ve İflas Kanunu’nun 74. maddesine göre, mal beyanında bulunmayanların cezalandırılacağına dair hüküm bulunmaktadır. Ancak,  Anayasa Mahkemesi , ekonomik suçlara ekonomik ceza verilebileceğini ve bu nedenle mal beyanında bulunmamanın cezai yaptırıma gerek olmadığına karara bağlanmıştır.

İcra Müdürlüğüne Mal Beyanı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 

Mal Beyanında Bulunma Dilekçesi Örneği

                               … İcra Müdürlüğü ‘ne

DOSYA NO                            :

MAL BEYANINDA

BULUNAN BORÇLU      :

KONU                           : Mal beyanımdır.

AÇIKLAMALAR             :

1- Alacaklı tarafından yukarıda esas no.su ve icra müdürlüğü belirtilen icra dosyası ile aleyhime yapılan icra takibi ile ilgili olarak yasal zorunluluk gereği süresinde mal beyanımı bildiriyorum.

2- Borcu kabul ediyorum. Ancak ödeme gücüm bulunmamaktadır. Üzerime kayıtlı hiçbir menkul ya da gayrımenkul malım ya da gelirim, üçüncü şahıslarda her hangi bir hak ve alacağım bulunmamaktadır. Geçimimi ailemin katkılarıyla sürdürmekteyim.

Gereği bilgilerinize arz olunur.

T.SONUCU : Mal beyanı dilekçemin kabulü ile dosyaya konulmasını talep ederim.

BORÇLU

___________________________________________

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ