İcra Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi

İcra Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi

icranin-kaldirilmasi-menfi-tespit-1Ödeme emri ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki yolla gönderilir.

Borçlu borcunu ödemediği takdirde icra yolu ile borcunu ödemesi istenebilir. İcradan gelen ödeme emrine itiraz etme yolları vardır. İcraya konu borçlar 3 başlıkta toplanır.

1- Mahkeme kararına dayanan borçlar.

2- Sözleşmeye dayanan borçlar

3- Kambiyo senetlerine (çek-senet-poliçe) dayanan borçlar.

– Mahkeme kararı ile kesinleşen borçlara itiraz etme olanağı yoktur. Bunun için icra dairesine dilekçe verseniz de dikkate alınmaz. Ancak faiz ve mahkeme masraflarının  yanlış hesaplandığı durumlarda, gelen icra emrini bir avukata yönlendirerek, icra emrinin iptali için dava açılmasını sağlayabilirsiniz.

– Sözleşmeye dayanan borçlarda ise gelen ödeme emrindeki borç tutarına ve faize her zaman itiraz etme hakkınız vardır. Haksız yapacağınız itirazlarda borç anaparasının % 40 ı kadar tazminat ödemek durumunda kalırsınız. Örneğin banka borçları nedeniyle gelen ödeme emirlerine itiraz ettiğinizde zararlı çıkabilirsiniz. Çünkü bankalar neredeyse hatasız icra takip sistemleri kullanırlar.

İcra Ödeme Emrine itiraz dilekçe örneği…

 


…… MÜDÜRLÜĞÜNE

Dosya Esas No: …/…

 

BORCA İTİRAZ EDEN

(BORÇLU)           : Adı – Soyadı ve Adresi T.C. Kimlik No:

Adres

 ALACAKLI            : Adı – Soyadı

Adres

 TEBELLÜĞ TARİHİ : ………../…………/………..

 KONU                    : Ödeme emrine itiraz ettiğimin bildirilmesi dileğidir.

 AÇIKLAMALAR :

 1. Yukarıda numarası yazılı dosyadan tarafıma ilamsız takip mahsus yolla takip yapılmış ve ödeme emri gönderilmiştir. Yasal süresi içinde itirazlarımı sunuyorum.

2. Alacaklı görünen tarafa herhangi bir borcum yoktur. Aramızda bir ticari ilişki olmamış, sözleşme yapılmamıştır. Bu nedenle takibe, borca, ödeme emrine, faiz oranına ve işlemiş faize açıkça itiraz ediyorum.

SONUÇ        : Açıklanan nedenlerle, icra takibine, ödeme emrine, faize, faiz oranına, borca itiraz etmiş olduğumdan hakkımda açılan icra takibinin durdurulmasına karar verilmesini talep ederim.

………../…………/………..

Ödeme Emrine İtiraz Eden

Adı – Soyadı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Kamber dedi ki:

    18.02.2010 yilinda noter huzurunda bir motorsiklet sattim.sattigim firma trafikten tescil yaptirmamis ve 5 yil sonra bana bir icra geldi gecen gunlerde.motorsiklet trafikte benim adima halen gozukuyo ondan dolayi otopark ucreti faizi ile birlikte 10 bin tl olmus.noter satisini kaybettim ama vergi dairesinden bana ait olmadigini gosteren bi belge aldim gelen icra dosyasina itiraz edip ekte o belgeyi sundum 2 ay kadar oldu bi sonuc alamadim.bu konuda yardim edebilirmisiniz ne yapmam gerek.tesekkurler simdiden

  2. İpek dedi ki:

    Sizin birşey yapmanıza gerek yok itiraz ile takip durmuş alacaklı itirazın kaldırılması için harekete geçmeli kamberbey

  3. Murat oktay dedi ki:

    2012 de isimden ayrildim iskur issizlik maasimi 80 lira fazla yatirmis son ay ki odemede ve bana kagit gelmeden beni icraya vermis ne yapmaliyim

BİR YORUM YAZ