İptal davası dilekçe örneği- Askeri

İptal davası dilekçe örneği- Askeri

dilekceSizlere yardımcı olmak adına örnek dilekçeler yayınlamaya devam ediyoruz. Bu dilekçelere sadece kişisel bilgilerinizi ekleyerek imzalayıp ilgili makama ulaştırmanız yeterlidir. Dilekçe ile ilgili yasal sorumluluk dilekçeyi veren kişiye aittir.

Askeri personeli ilgilendiren davalar askeri mahkemelerde görülmektedir. Askerî Yüksek Idare Mahkemesinde (AYİM) dava açmanın şartları farklıdır. Bu mahkemelere açılacak iptal davalarında; idari eylem ve işlemin yetki, sebep sekil, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olması ve davacının menfaatini ihlal etmesi, tam yargı davalarında; dava konusu idari eylem ve işlemin hukuka aykırı olması ve davacının hakkini ihlal etmesi sarttır. Hukuka aykırı, menfaat, yahut hak ihlali yoksa dava reddolunur.

İPTAL DAVASI DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ ASKERİ
ANKARA

 

DAVACI                          :
VEKİLİ                           :
DAVALI                          :
DAVA KONUSU              :


YAZILI BILDIRIM TARIHI :   …….

OLAYLAR                       :

1986 yilinda Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1986-1987 yıllarında sınıf okulunda, 1987-1992 yılları arasında Edirne garnizonunda, 1992-1995 yılları arasında Adana garnizonunda görev yaptıktan sonra, II. Bölge hizmetini yapmak üzere 1995 yılında Erzincan garnizonuna atandım. 1995-1999 yılları arasında bu garnizonda hizmet süremi tamamladıktan sonra, KKK.lığının 26.5.1999 tarihli genel atamalarıyla Malatya 2. Ordu K.ligi Kh. Dst. Kt. Kh. Ds. Bl. K.ligina atandim.

  1. Atama safahatimdan da görülecegi üzere I. Bölgede hiç (A) garnizonunda görev yapmadim. II. Bölge çikisinda (A) garnizonu olan Ankara, Istanbul, izmir’deki bos kadro görev yerlerinden birine atanmak istedigimi Atanma Istek Formu’nda belirttim. Buna ragmen, atamam (B) garnizonu olan Malatya’ya yapilmistir.
  2. Oysa benimle birlikte islem gören P. Yzb.lardan (A), (B) ve (C) nin atama safahatları gözetildiğinde, bana nazaran çok daha yüksek dereceli garnizonlarda görev yaptıkları ve son atamalarla (A) garnizonlarına atandıkları görülecektir. Oysa benim safahatimin bu kisilere nazaran çok daha kötü oldugu ortadadir.

HUKUKSAL NEDENLER :

  1. 926 sayili Kanun’un 118 ve 119 uncu maddeleri ile Türk Silahli Kuvvetlerine mensup Subay ve Astsubayların Atanma ve yer Değiştirmeleri Hakkındaki Yönetmeliğin 3 ve 45 inci maddelerinde garnizon ve bölgeler arasındaki yer değiştirmelerin, hizmet gereklerinin yanı sıra, atama safahatı dikkate alınarak bir sıra dahilinde yapılacağını öngörmektedir.
  2. Gerek benim, gerekse emsal gösterdiğim subayların atama safahatlari dikkate alındığında, benim dava konusu yaptığım atamamda bu mevzuat hükümlerine uyulmadığı açıkça görülecektir.

SONUÇ VE ISTEM         :

Yukarıda açıklanan nedenlerle ve mahkemenizce re’sen saptanacak gerekçelerle, isteğim olan (A) garnizonlarına atamamın yapılmayarak, II. Bölge çıkışı yeniden (B) garnizonuna atama şeklindeki idari işlem hukuka bulunduğundan IPTALINE,

(.. / .. / …. tarihine kadar ilişiğimin kesilmesi emredildiğinden, ailemi ve evimi atandığım garnizona taşımam halinde büyük maddi-manevi zarara uğrayacağımdan, öncelikle YÜRÜTMENIN DURDURULMASINA)

Yargılama giderlerinin davalı idare üzerinde bırakılmasına karar verilmesini,

(Yargılamanın durusmalı yapılmasını)

Saygilarımla arz ve talep ederim. …….

İmza

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ